Edukacja artystyczna

Warsztaty pięknego pisania w Pracowni plastycznej PKZ

Autor: Małgorzata Fert

Z przyjemnością informujemy, że w dniu dzisiejszym rusza cykl warsztatów kaligraficznych* dla dorosłych, prowadzonych przez Sylwię Nowak, w ramach nowej formy spotkań ze sztuką w Pracowni plastycznej PKZ.

Celem warsztatów adresowanych do osób chcących zasmakować sztuki pięknego pisania jest poznanie techniki kreślenia liter z zachowaniem harmonii stylu i odpowiednich proporcji, z czasem zaś wykreowanie własnego stylu, który nawet najprostszy zapis słów, przekształci w fantazyjne dzieło sztuki piśmienniczej.
 

Tematyka zajęć:
 

 • Kaligrafia – pismo ozdobne pisane stalówką tzw. piórkiem

  1 lutego 2016 r. godz. 17.00 – 20.00

  Wprowadzenie do kaligrafii, historia pisma, narzędzia i materiały, ćwiczenia – pismo ozdobne wg. wybranego wzoru – alfabet
   

 • Kaligrafia – pisana patykiem i stalówką ściętą

  8 lutego 2016 r. godz. 17.00 – 20.00

  Historia pisma, narzędzia i materiały, ćwiczenia – pismo patykiem prostym i ściętym, stalówką ściętą (uncjała, gotyk, italika).
   

 • Kaligrafia – tekst, inicjał, iluminatorstwo

  15 lutego 2016 r. godz. 17.00 – 20.00

  Historia pisma, narzędzia i materiały, ćwiczenia – tekst zwarty, kompozycja, elementy pozłotnicze (podziękowanie/zaproszenie).
   

 • Kaligrafia chińska i japońska

  22 lutego 2016 r. godz. 17.00 – 20.00

  Historia pisma, narzędzia i materiały, ćwiczenia – linia i plama, wprowadzenie prostego tekstu tuszem i pędzlem, zdobienie.
   

Sztuka pięknego pisania może stać się pasją na całe życie!

 

*Kaligrafia w potocznym rozumieniu oznacza sztukę pięknego pisania, często zdobionego artystycznie. Polega na odręcznym, bardzo starannym kształtowaniu linii i form liter, tak aby pismo zwracało uwagę swoim kunsztem i regularnością.