Edukacja artystyczna

Warsztaty ikonopisania – Matka Boża z Dzieciątkiem

Autor: Małgorzata Fert

Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich miłośników ikonopisania! Już w lutym ruszamy z kolejnymi warsztatami. Tym razem pochylimy się nad ikoną Matki Bożej z Dzieciątkiem.

Po ostatnich ćwiczeniach polegających na malowaniu wizerunku Maryi, czas na poszerzenie umiejętności. Dzieciątko przytulające się do Matki jest szczególnym motywem ikonograficznym. Umilenje, Eleusa, czy Matka Boża Miłosierna to motyw znany jeszcze z Bizancjum i Rusi, z XII wieku. Najbardziej znana jest Matka Boża Włodzimierska namalowana w Konstantynopolu i przywieziona do Kijowa w 1130 roku. Ale o tym, o warsztacie ikonopisarza oraz sposobie namalowania takiej ikony, szerzej opowiemy na zajęciach.

Każdy uczestnik otrzyma prostą, zagruntowaną deskę (bez szpongów i kowczegu) oraz niezbędne pigmenty i medium, szlagmetal oraz mikstion akrylowy (do użycia na miejscu), jeden pędzelek. Jeżeli ktoś chce malować własną deskę to prosimy o przyniesienie jej na warsztaty. Istnieje możliwość pozłocenia ikony złotem, o ile uczestnik zapewni je we własnym zakresie.