Kino

Wakacyjne warsztaty filmowe

Autor: Grzegorz Drygała

Jak operować kamerą? Z jakich elementów składa się film? Jak używać greenbox’a? Odpowiedzi na te pytania i wiele innych, mogli poznać uczestnicy trzydniowych wakacyjnych warsztatów filmowych, które odbyły się w Kinie KADR. Zajęcia prowadzone przez Jarosława Cybę (AKF "Zagłębie", kabaret DNO) stanowiły element projektu „Dawno, dawno temu…” zrealizowane w ramach programu Comenius w Zespole Szkół nr 11 w Sosnowcu.

Każdy z nas myślał kiedyś o tym, jak to jest być reżyserem lub aktorem. Uczestnicy „Wakacyjnych warsztatów filmowych” mogli przekonać się o tym w praktyce. Uczniowie Gimnazjum nr 4 w Sosnowcu, mieli okazję własnoręcznie stworzyć krótki film oraz wcielić się w główne role. Warunek był jeden - film miał nawiązywać do „Baśni Braci Grimm” – w mniejszym lub większym stopniu.

W trakacie trzydniowych warsztatów młodzież poznała zasady obsługi kamery, kadrowania, tzw. „Złoty Podział”, plany filmowe oraz czym są efekty specjalne i jak używać greenbox’a. Nagrywali, montowali a przed weszystkim dobrze się przy tym bawili, bo film to "prawdziwa" przygoda!

Mamy nadzieję, że przeprowadzone warsztaty nie tylko przyczyniły się do poszerzenia horyzontów, ale i były zalążkiem do prawdziwej filmowej pasji. Poniżej kilka zdjęć z planu, a już wkrótce na naszym kanale YouTuba opublikujemy zrealizowany film.

Tekst: Olaf Otwinowski
Zdjęcia: Grzegorz Drygała