Relacje

VIII Międzykulturowy Festiwal Folklorystyczny "Zagłębie i Sąsiedzi" za nami

Autor: Olaf Otwinowski

VIII edycja Międzykulturowego Festiwalu Folklorystycznego „Zagłębie i Sąsiedzi” za nami. Jak stwierdzili członkowie jury C.I.O.F.F poziom zespołów biorących udział w konkursie wzrasta z roku na rok, co było widać i słychać w ubiegły weekend w Pałacu Kultury Zagłębia.

Wszystko zaczęło się w piątek. Dziecięce zespoły śpiewacze i grupy taneczne zaprezentowały kulturę ludową w najlepszym wydaniu. Cieszy fakt, iż jako PKZ możemy mieć swój wkład w propagowanie folkloru, zwłaszcza że dla wszystkich uczestników Festiwalu jest to prawdziwa pasja, którą widać w oczach i zaangażowaniu. Przekonała się o tym również młoda para, która piątkowym popołudniem brała ślub w pałacowej Sali Ślubów. Młodzi śpiewacy oraz muzycy zagrali nowożeńcom „100 lat” w podhalańskim klimacie. Nie zabrakło również warsztatów rękodzieła, podczas których dzieci rzeźbiły w drewnie, wykonywały kwiaty z drewna osikowego, tworzyły filcowe zakładki do książek i zaplatały ludziki z koralików techniką makray.

„Największym zwycięzcą naszego spotkania jest polski folklor. Jeśli każdy chociaż przez minutę, przez sekundę popatrzył na to co stanowi sól naszej ziemi, naszej kultury, to zapewne przechowa te okruchy kultury narodowej nie tylko w sercu, w stroju, w tańcu, ale także będzie ambasadorem folkloru trochę dalej…” – mówiła do artystów Małgorzata Majewska – Dyrektor Pałacu Kultury Zagłębia, w trakcie wręczania nagród.

Sobota i niedziela to już konkurs grup dorosłych. Na dużej scenie w Sali Teatralnej zaprezentowało się ponad 20 zespołów z całej Polski. Śpiewaniu, tańcowaniu i graniu nie było końca, nawet po zakończonych prezentacjach. Góralsko – podhalańska atmosfera udzieliła się również publiczności, która licznie przybyła na weekendową odsłonę Festiwalu. Każdy, kto odwiedził PKZ mógł powrócić do ludowych korzeni, przenieść się w wielobarwny świat folkloru, a także zakupić pamiątkę podczas Kiermaszu Sztuki Ludowej na Placu Wolności.

Wyniki VIII Międzykulturowego Festiwalu Folklorystycznego „Zagłębie i Sąsiedzi”

Dziękujemy wszystkim za tak liczne przybycie. Nagrodzonym zespołom gratulujemy i zapraszamy za rok, na kolejną edycję Festiwalu!
 

Zdjęcia - Kamil Tejs