Pałac

V FESTIWAL ORKIESTR DĘTYCH fotorelacja

Autor: Krzysztof Korzeniecki

festiwal_orkiestr_dtych_popr.jpg
zapraszamy do galerii zdjęć z V Festiwalu Orkiestr Dętych KLIK


materiał archiwalny:
Jest to już V edycja spotkań orkiestr dętych w Dąbrowie Górniczej. Pierwsze spotkanie orkiestr dętych odbyło się w 2003 roku. W tym czasie w Dąbrowie Górniczej gościły orkiestry ze Szwajcarii, Słowacji oraz Miejska Orkiestra Dęta z Dąbrowy Górniczej. Uroczyste koncerty orkiestr odbyły się przed Pałacem Kultury Zagłębia. Wszyscy uczestnicy tego festiwalu podkreślali miłą atmosferę oraz ciepłe przyjęcie publiczności. W następnym 2004 roku gościliśmy orkiestry z Węgier, Słowacji i Miejską Orkiestrę Dętą. Szczególnie publiczności podobał się przemarsz orkiestr wraz z tańczącymi mażoretkami ulicami miasta oraz wspólne wykonanie utworów przez wszystkie orkiestry biorące udział w Festiwalu.

Rok 2005 to trzeci Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych na który przybyły orkiestry z Włoch i Malty. Żywiołowe wykonanie repertuaru oraz gwiaździsty przemarsz orkiestr ulicami miasta zjednały sobie przychylność publiczności i zwiększyły zainteresowanie tą formą muzyki. Na kolejne spotkanie orkiestr czekaliśmy do 2010 roku. Przybyły orkiestry z Irlandii Północnej i Wojskowa Orkiestra Ukrainy. Szczególną sympatię publiczności zaskarbiła sobie orkiestra z Irlandii. Organizatorem tych festiwali był Pałac Kultury Zagłębia wraz z Miejską Orkiestrą Dęta w Dąbrowie Górniczej. Honorowy patronat sprawował Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza.do pobrania: pdf ulotka z programem

PROGRAM:

15:00 - 15:45 - Koncert kwintetu instrumentów dętych blaszanych „Con tutta forza" na scenie w Parku Hallera
15:00 - 15:30 - Koncerty w dzielnicach:
•    Orkiestra z Węgier - pl. Wolności
•    Orkiestra z Grecji - koncert ul. Dojazdowa
•    Orkiestra ze Słowacji - koncert na osiedlu Adamieckiego
•    Miejska Orkiestra Dęta z Dąbrowy Górniczej - koncert przed Miejską Biblioteką Publiczną

15:30 - 16:00 - Przemarsz orkiestr na miejsce festynu - Park Hallera
16:10 - 19:30 - Koncerty na scenie poszczególnych orkiestr
19:30 - Zakończenie festiwalu

WYSTĄPIĄ:
•    Miejska Orkiestra Dęta w Dąbrowie Górniczej - Polska
•    Orkiestra Dęta "ESZTERGOMI IFJUSAGI FUVÓSZENEKAR" - Węgry
•    Orkiestra Dęta "BLOWING' IN THE WIND" - Grecja
•    Orkiestra Dęta "PREDMIERCANKA" - SŁOWACJA
•    Kwintet Instrumentów Dętych Blaszanych "CON TUTTA FORZA" - Polska
•    Mażoretki "HOLDFENY" - Węgry
•    Mażoretki "ASTRA I" "ASTRA II" - Polska


Opis wykonawców:
Miejska Orkiestra Dęta w Dąbrowie Górniczej - Polska
Orkiestra pod dyrekcją Ireneusza Dustera ¬długoletniego członka Miejskiej Orkiestry Dętej, muzyka - instrumentalisty Filharmonii Częstochowskiej, mieszkańca Dąbrowy Górniczej. Orkiestra powstała w 1999 roku. Liczy około 45 - ciu muzyków w różnym przedziale wiekowym. Od momentu powołania, działa przy Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej. MOD w 2009 oraz 2010 roku wzięła udział w Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Dętych "Złota Lira" w Rybniku. W 2010 roku przystąpiła do konkursu i uzyskała wyróżnienie Złoty Laur Festiwalu. W 2010 roku orkiestra brała również udział w Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Dętych w Studence - Czechy. W 2011 roku jako pierwsza orkiestra z Polski wykonała oprawę muzyczną uroczystości w mieście Lwów ¬Ukraina. Miejska Orkiestra Dęta w swoim repertuarze posiada utwory muzyki klasycznej, rozrywkowej filmowej, biesiadnej. Wykonuje muzykę wokalną i instrumentalną. Orkiestra od 2012 roku realizuje projekt pn. "Muzyka w Dąbrowie Górniczej. Oprawa muzyczna imprez i uroczystości miejskich". Projekt współfinansowany ze środków Gminy Dąbrowa Górnicza.


Orkiestra Dęta "BLOWING' IN THE WIND" - Grecja

Orkiestra została założona latem 2008 roku. Tworzą ją młodzi ludzie, którzy charakteryzują się ogromną pasją i zamiłowaniem do muzyki. W zależności od okazji orkiestra składa się z 15 - 30 osób. Repertuar orkiestry jest bardzo zróżnicowany: od muzyki klasycznej, poprzez rock, disco, pop aż do muzyki jazzowej. Orkiestra występowała na wielu scenach muzycznych i imprezach w Grecji, mają również w swoim dorobku występy z takimi solistami jak: Vincent DiMartino, Allen Vizzutti, Roger Bobo, Marty Erickson, Marvin Stamm, David Hickman etc. Dyrygentem orkiestry jest George Babarakos.

Orkiestra Dęta "ESZTERGOMI IFJOSAGI FOVÓSZENEKAR" - Węgry
Orkiestra powstała w 1992 r. Członkami orkiestry są młodzi ludzie, uczniowie szkół muzycznych, którzy od 2007 r. pod okiem dyrygenta Rernenyi l.aszló tworzą muzykę tętniąca życiem - od muzyki filmowej do latynoskiej muzyki tanecznej (samba, mambo itp.). Orkiestra bierze udział w licznych festiwalach i koncertach na terenie swojego kraju.

Orkiestra Dęta "PREDMIERCANKA" - Słowacja
(ODP) pochodzi ze Słowacji z dzielnicy PREDMIER, która znajduje się w okolicy miasta Bytcza z regionu Zilina na północy Słowacji. Założenie (ODP) jest związane z rokiem 1906. W tym roku młodzi mistrzowie i uczniowie firmy meblarskiej "HETZEL" założyli kółko muzyczne, którego kapelmistrzem został Ferdynand Pechaczek. Do roku 1945 zmieniało się wielu kapelmistrzów, od roku 1945 rozwój (ODP) wiąże się z imieniem świetnego człowieka muzyka i kapelmistrza Pana Józefa Bajzu - który był kapelmistrzem przez 271at i grał w Orkiestrze Dętej bez przerwy przez 54 lata. Po swoim ojcu funkcję kapelmistrza przejął syn Pana Józefa Bajzu - Anton Bajza. Do dzisiejszego dnia Aton Bajza jest kapelmistrzem już 43 lata. (ODP) występuje na przeglądach w całej Słowacji, jest nieodłączną częścią życia kulturalnego i towarzyskiego, uczestniczy we wszystkich imprezach dzielnicy PREDMIER. Ponadto towarzyszy wierzącym podczas pielgrzymek, koncertuje na karnawałowych przeglądach, umila uroczystości jubileuszowe, oraz gra w kościołach i uczestniczy w imprezach całego regionu miasta Zyliny. Wszyscy członkowie (ODP) są natchnionymi miłośnikami muzyki dętej. Swoją miłość do tej muzyki starają się przekazać następnym pokoleniom, aby tradycja Orkiestry Dętej nigdy nie zanikła. Dyrygentem ODP jest kapelmistrz Pan Anton Bajza starszy, piosenkarzami są: Janka Urićkowa, Petra Papikowa, Peter Kucera, Zdeniek Faustus.

Kwintet Instrumentów Dętych Blaszanych "CON TUTTA FORZA" - Polska
Zespół powstał w połowie lat dziewięćdziesiątych XX wieku, a w obecnym składzie występuje od 10 lat. Kameraliści na co dzień są muzykami w Filharmonii Zabrzańskiej. Ułatwia im to spotkania i pracę nad repertuarem. Bodźcem do założenia kwintetu było zapotrzebowanie publiczności na muzykę kameralną, szczególnie tę wykonywaną na instrumentach dętych blaszanych. Na Śląsku bardzo silne są tradycje orkiestr dętych i muzyka grana na trąbkach, rogach, puzonach i tubach jest słuchana z wielką radością. Muzycy starają się zaspokoić zamiłowania melomanów i chętnie wykonują największe "przeboje" takich mistrzów jak Bach, Haendel, Mozart, Haydn i wielu innych kompozytorów epoki baroku, klasycyzmu, romantyzmu i współczesności. Często w swoim repertuarze umieszczają utwory rodziny Straussów i innych twórców operetki i musicalu. Nie stronią od Gershwina i Beetelsów. Wykonują także utwory grane przez górnicze orkiestry dęte. Nazwa zespołu - .Con tutta forza" znaczy - z całą mocą, co charakteryzuje kwintet instrumentów dętych blaszanych.

Mażoretki "HOLDFENY" - Węgry
Grupa Taneczna została założona w 1997 roku w Satoraljaujhely. Zespół wielokrotnie występował na międzynarodowych festiwalach, konkursach i przeglądach mażoretek formacji tanecznych m.in.: w Polsce (Opole, Rybnik), Grecji. Choreografem i kierownikiem artystycznym grupy jest Ujjne Schneider Hedvig.

ORGANIZATOR:                           
logo_pkz_-_nowe.jpg
miejska_orkiestra_dta.jpg

HONOROWY PATRONAT:

prezydent_miasta.jpg