Relacje

Urodzinowy wieczór, czyli kuracja dla dusz

Autor: Olaf Otwinowski

Na obchody 64. rocznicy działalności Pałacu Kultury Zagłębia przybyło wielu pałacowych przyjaciół: znakomita wierna publiczność, przedstawiciele władz miasta i instytucji oraz artyści, którzy sprawili, że spotkanie stało się prawdziwie urodzinowym wieczorem.

Kalejdoskop muzycznych klimatów – od melancholijnych, przez rozrywkowe, pełne humoru oraz nastrojowe ballady, po musicalowe i filmowe hity, rockowe drapieżne przeboje. Znakomici soliści i doborowy skład muzyczny oraz prawdziwa wisienka na urodzinowym torcie – teksty Jacka Cygana, przyjaciela pałacu, który poprowadził nas przez meandry zaklętych w melodie i słowa ludzkich spraw.

Jeden spośród słynnych chłopaków z Sosnowca, autor tekstów niezliczonych, nieprzemijających przebojów, wykreowanych przez topowych solistów z różnych pokoleń polskiej sceny muzycznej. Wsłuchując się w treść słów piosenek Jacka Cygana trudno dziwić się sukcesowi artysty. Moc jego słów pochodzi z wyjątkowej umiejętności przekładania zjawisk, uczuć, refleksji i troski nad losami świata w zwięzłe frazy, lakoniczne, wpadające w ucho sformułowania. Z tych słów wyłania się obraz człowieka mądrego i czułego, miłosiernego dla ludzkich słabości, ale niepogodzonego ze złem i przede wszystkim świadomego mocy słów.

To były dwie godziny pełne elegancji i finezyjnych emocji, w których niebagatelną rolę odegrał profesjonalizm wszystkich wykonawców. Oddali ciało i duszę scenicznej prezentacji, a wzruszona publiczność, śpiewająca razem z artystami, nagrodziła ich gromkimi brawami.

Wieczór stał się również okazją do oficjalnych podziękowań dla Małgorzaty Majewskiej, Dyrektor Pałacu Kultury Zagłębia, która wkrótce zakończy ponad 9-letnią współpracę z instytucją. Podziękowania złożył Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza Marcin Bazylak oraz Przewodnicząca Rady Miasta Agnieszka Pasternak. W imieniu pracowników pałacu podziękowania złożył Grzegorz Drygała, Zastępca dyrektora ds. administracyjno-technicznych. Artyści zadedykowali Dyrektor Majewskiej podczas koncertu dwie piosenki. Już niebawem zapraszamy do obejrzenia wywiadu z Panią Dyrektor, w którym przybliży nam, co w jej duszy gra.

Koncert "Odnawiam dusze":
Jacek Cygan – prowadzenie, śpiew
Jacek Wójcicki – śpiew
Marcin Januszkiewicz – śpiew
Grzegorz Skawiński – gitara, śpiew
Zofia Nowakowska – śpiew
Paweł Gusnar – saksofon
Kameleon Quintet pod kierownictwem Radka Labahua

Tekst: Agnieszka Młynarczyk
Fot. Marek Wesołowski