Aktualności

Uroczysta Sesja Rady Miejskiej z okazji 100-lecia Dąbrowy Górniczej

Autor: Olaf Otwinowski

Dziś miała miejsce Uroczysta Sesja Rady Miejskiej w Pałacu Kultury Zagłębia. Uroczysta tym bardziej, że zorganizowana z okazji 100-lecia nadania praw miejskich Dąbrowie Górniczej. Uczestniczyli w niej goście honorowi, władze miasta oraz delegacje zaprzyjaźnionych gmin.
A wszystko zaczęło się od wyświetlenia filmu o tegorocznych obchodach jubileuszu.

Po przywitaniu wszystkich przybyłych osób przez Przewodniczącą Rady Miejskiej – Agnieszkę Pasternak – przyszła pora na oficjalną ceremonię. Gdy tylko pojawił się sztandar miasta, Miejska Orkiestra Dęta odegrała hejnał Dąbrowy. Tuż po nim na scenę wyszedł gospodarz, czyli Prezydent Zbigniew Podraza, który nie tylko zabrał głos, nawiązując do obchodów 100-lecia, ale i wręczył kwiaty 100-letniej mieszkance – Natalii Bilewicz. Niespodzianką ze strony województwa śląskiego było przyznanie Dąbrowie Górniczej złotej odznaki honorowej za zasługi, którą przekazał Kazimierz Karolczak, a którą następnie oficjalnie przypięto do sztandaru. Nie obeszło się również bez życzeń urodzinowych i podziękowań od zaproszonych gości honorowych oraz wręczenia pamiątkowego aktu nadania praw miejskich byłym prezydentom miasta, z rąk obecnego włodarza - Zbigniewa Podrazy.

W programie uroczystej sesji znalazły się również prezentacje i filmy poświęcone miastu oraz najważniejszym markom funkcjonującym na jego terenie: Muzeum Miejskiego Sztygarka, 182-letniej Huty Bankowej, Spółki Arcelor Mittal, Wyższej Szkoły Biznesu oraz Dąbrowskich Wodociągów Sp. z o.o.

Po części oficjalnej i wyprowadzeniu sztandaru Dąbrowy Górniczej, przyszła pora na część artystyczną, którą zapowiedziała Dyrektor Pałacu Kultury Zagłębia – Małgorzata Majewska. Podczas koncertu w Sali Teatralnej wystąpili sławni, dąbrowscy muzycy: Anna Hajduk w repertuarze Fryderyka Chopina, Katarzyna Musiał, Sebastian Dudzik i Dariusz Ziółek z utworami m.in. Dean’a Martina i Christiny Aguilery. Na koniec koncert fortepianowy na cztery ręce wykonał duet – Dombrova Piano Duo, czyli Łukasz Szubski i Krzysztof Włodarczyk z arcydziełami F. Liszta i Astora Piazzoli.

Cała Uroczysta Sesja Rady Miejskiej zakończyła się wpisami do księgi pamiątkowej oraz wspólną fotografią przed Pałacem Kultury Zagłębia.

Foto.: Agnieszka Molenda.