Kino

"Ty i Ja Król" w kinie Kadr

Autor: Grzegorz Drygała

„Galeria jednego obrazu” stała się już nieodłącznym elementem kina Kadr. Ściana na wprost głównego wejścia eksponowała już obrazy dwojga dąbrowskich artystów: Kamili Skowron i Andrzeja Piechy (wernisaż wystawy 15.01.2016). Przyszła kolej na obraz malarza z Sosnowca – Czesława Gałużnego, pt. "Ty i Ja Król".

Czesław Gałużny – urodzony w Sosnowcu, w 1951 roku. Malarz, projektant, rzeźbiarz, rysownik i plastyk. Wystawiał swoje prace na ponad 300 wystawach zbiorowych m.in.: Światowej Wystawie Sztuki w Nowym Jorku, Pałacu Sztuki w Krakowie i Międzynarodowym Biennale Pasteli Nowy Sącz. Wystawy indywidualne artysty miały miejsce w Muzeum Śląskim w Katowicach, Polskim Radio Katowice, Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Warszawie, Sosnowieckim Centrum Sztuki Zamek Sielecki oraz wielu innych. Jego obrazy wprawiają w nietypowy, melancholijny nastrój. Za swój talent i pracę był wielokrotnie nagradzany. Zdobył nagrody podczas II i VI Międzynarodowego Biennale Pasteli w Nowym Sączu. Od swojego rodzinnego miasta otrzymał Nagrodę Artystyczną w 2000 roku, natomiast w roku 2013 został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego medalem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Przedstawiony w kinie Kadr obraz, to tylko artystyczny akcent przed wiosenną wystawą prac Czesława Gałużnego w Galerii PKZ, na którą już dziś serdecznie zapraszamy.

Zapraszamy do odwiedzania oficjalnej strony artysty: www.galuzny.pl