Relacje

Tłusty Czwartek na tłusto!

Autor: Olaf Otwinowski

Czwartek 20 lutego. Niby dzień jak co dzień, a jednak pełen słodkości, muzyki, pierza i wspólnej zabawy, gdyż na scenie PKZ Domu Kultury Ząbkowice odbyło się tradycyjne rwanie pierza zwane Wyszkubkiem, a na scenie pałacowej Sali Kameralnej odbyła się druga w tym roku odsłona cyklu Kameralne Czwartki.

Wyszkubek to impreza, która co roku przyciąga na scenę ząbkowickiego domu kultury Koła Gospodyń Wiejskich oraz wielbicieli tradycji. Przybyli goście mogą zmierzyć się w skubaniu pierza na czas, co niegdyś było zwyczajem na obszarach wiejskich. Towarzyszyło mu śpiewanie, jedzenie i rozmowa. Z zebranego pierza robiło się następnie poduszki oraz pierzyny. Podobnie jest w placówce Pałacu Kultury Zagłębia. Na stołach smakołyki od Kół Gospodyń Wiejskich, na scenie śpiewanie ludowych piosenek, a wszystko to okraszone niezwykle przyjazną atmosferą. Podczas wydarzenia nie zabrakło przedstawicieli lokalnych władz, którzy również mogli spróbować sił w rwaniu.

W trakcie, gdy Wyszkubek rozkręcał się w najlepsze, na mniejszej scenie Pałacu Kultury Zagłębia można było podziwiać talent młodej i urodziwej Anny Krzyżak w koncercie Prześliczna Altowiolistka. Towarzyszył jej pianista Marcin Mogiła. Artystka, którą dąbrowska publiczność miała okazję poznać podczas 11. Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka, zaprezentowała utwory Prokofiewa, Brahmsa oraz Schumanna dla widzów cyklu Kameralne Czwartki.

Tłusty Czwartek z PKZ był tłusty w atrakcje!

Fot. Marek Wesołowski