Aktualności

Tango i jego oblicza na Pogorii III

Autor: Olaf Otwinowski

Cóż to był za wieczór... woda, tango, pochodnie, romantyczna atmosfera, która udzieliła się tłumnie zgromadzonej publiczności na Miejskiej Plaży Pogoria III, podczas koncertu z cyklu "Klasyka nad wodą ". Zakochani padli sobie w ramiona, a melomani muzyki klasycznej w pełni oddali się magicznej, półtoragodzinnej chwili. Wszystko to za sprawą solistek Aleksandry Stokłosy, Roksany Majchrowskiej i Kwartetu Fourmat Gabriel. To oni ukazali nam różne "Oblicza Tanga".  

Tuż przed godz. 21.00 publika zaczęła zajmować miejsca na plaży i na przylegającej do niej ścieżce. Jedni siadali na kocach, drudzy rozłożyli się na pałacowych leżakach, inni woleli delektować się koncertem na stojąco. Muzyka zwabiła ludzi w różnym wieku. Począwszy od dzieci, przez młodzież po osoby starsze. Wszyscy gromkimi brawami nagradzali każdy z utworów, a samotni mężczyźni wzdychali do Pani Aleksandry, której talent wokalny mogła przyćmić jedynie jej uroda i jej niezwykłe kreacje. Potem przyszła pora na Roksanę Majchrowską i jej przepiękny, operowy głos, przyprawiający o szybsze bicie serca. Swój wkład w wielki sukces tego wydarzenia mieli niewątpliwe muzycy. Kompozycje Astora Piazzolli, Domenica Modugno czy Ryszarda Siwego w ich wykonaniu, pobudziły zmysły do marzeń i ciała do tańca, czego dowodem była para tańcząca przez cały koncert, na tarasie CSiR. Po zejściu artystów ze sceny, znaczna część widowni delektowała się upalną nocą, nad brzegami Pogorii III.

Wszystkich tych, którzy mieli okazję poczuć klimat "Klasyki nad wodą" oraz tych, których zabrakło na wczorajszym koncercie zapraszamy już 29 lipca. Tym razem wybierzemy się w "Muzyczne Podróże" po Europie. 

Organizatorem koncertów "Klasyka nad wodą" jest Pałac Kultury Zagłębia. Współorganizatorem Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej, natomiast partnerem wydarzenia jest Instytucja Promocji i Upowszechniania Muzyki „Silesia”.

Sponsorem głównym cyklu „Klasyka nad wodą” jest:

Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. jest spółką strategiczną dla polskiej gospodarki, odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego oraz zarządzanie najważniejszymi gazociągami w Polsce. W chwili obecnej spółka rozpoczyna realizację strategicznych gazociągów wysokiego ciśnienia relacji: Tworóg - Tworzeń i Pogórska Wola - Tworzeń.

Efektem projektowanych inwestycji będzie zwiększenie bezpieczeństwa i niezawodności przesyłu gazu ziemnego na terenie województw: śląskiego, małopolskiego i świętokrzyskiego. Ważną korzyścią dla gmin będą dodatkowe wpływy finansowe w postaci odprowadzanego corocznie przez inwestora podatku od nieruchomości w wysokości 2% wartości odcinka gazociągu zlokalizowanego na terenie danej gminy. Będzie to kwota regularnie wpływająca do budżetu gminy, którą można przeznaczyć na potrzeby mieszkańców i społeczności lokalnych.

Gazociągi relacji: Tworóg - Tworzeń i Pogórska Wola – Tworzeń będą stanowić ważny element Korytarza Gazowego Północ-Południe. Komisja Europejska w październiku 2013 roku przyznała inwestycjom  status „Projektu o znaczeniu wspólnotowym” („Project of Common Interest”). Więcej informacji o inwestycjach i znaczeniu statusu PCI dla rozwoju infrastruktury przesyłu gazu znajduje się zakładkach oraz w broszurze poświęconej projektom PCI zamieszczonych na stronie internetowej  GAZ-SYSTEM S.A.

Inwestycje GAZ-SYSTEM S.A. są prowadzone z zastosowaniem nowoczesnych technologii i systemów zabezpieczeń oraz z poszanowaniem środowiska naturalnego i praw wszystkich interesariuszy.