Edukacja artystyczna

Sylwia Nowak i uczniowie

Autor: Małgorzata Fert

Niecodzienna ekspozycja prac uczestników zajęć plastycznych i instruktorki Sylwii Nowak zagościła w przestrzeniach wystawienniczych przy Sali Teatralnej Pałacu Kultury Zagłębia.

Dlaczego niecodzienna?

 • Po pierwsze – od wielu lat takiej wystawy nie było! Wracamy do dobrej praktyki prezentowania odbiorcom, rodzinom, znajomym i nieznajomym, owoców naszej pracy.
   
 • Po drugie – zgromadzenie w jednej, choć rozbudowanej, przestrzeni tak różnorodnych prac, technik oraz stylów wszystkich grup wiekowych jest niezmiernie trudne.

Co możemy zobaczyć na wystawie?

Prace ceramiczne dzieci od 3. roku życia, szkice i rysunki oraz gotowe prace rysunkowe i malarskie, twórczość młodzieży i dorosłych w technikach: akwareli, akrylu, tempery jajecznej (ikona), oleju, ceramikę, grafikę. Całość ukazuje rozwój twórczy każdego uczestnika oraz całej grupy. Pracownia Plastyczna PKZ to właśnie uczestnicy. Dzieci, młodzież i dorośli, którzy pozwalają krok po kroku prowadzić się przez tajniki warsztatu artysty plastyka.

Czego nie ma na wystawie?

Witraży i obiektów szklanych oraz mozaiki ceramicznej. Namiastką zabawy ze szkłem są decoupage na szklanych miseczkach.

Ciekawostka:

Na ekspozycji znalazły się prace archiwalne dawnych uczniów – obecnie pracowników Pałacu Kultury Zagłębia:

 • Kamila Skowron (pracująca w Galerii Sztuki PKZ) – prezentuje martwą naturę w technice gipsorytu.
   
 • Kamil Tejs (pracujący w Dziale Marketingu, zajmuje się reklamą) – prezentuje ceramiczną maskę pośmiertną odciśniętą na własnej twarzy. Praca nosi tytuł "Św. Jan Chrzciciel".
   
 • Zdzisława Górska-Nieć (kierownik Działu Marketingu i Reklamy) – prezentuje ikonę "Maryja" jako rezultat ostatnich warsztatów malarstwa na desce.

Tekst i zdjęcia: Sylwia Nowak