Relacje

Swojaki z nagrodą

Autor: Iga Długokęcka

Swojaki to znany dąbrowski zespół, który prezentuje muzykę folkową i biesiadną. Publiczność na pewno kojarzy te uśmiechnięte, radosne twarze, które pojawiają się na miejskich (i nie tylko) imprezach związanych z tzw. rokiem obrzędowym. Teraz w ręce Swojaków trafiła nagroda za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury za rok 2020, przyznana przez prezydenta Dąbrowy Górniczej Marcina Bazylaka.

Pomysłodawcą zespołu był Jerzy Piekoszewski, wieloletni nauczyciel i instruktor w muzyki. I tak oto w 2009 roku, pod patronatem Pałacu Kultury Zagłębia powstała grupa, z którą na każdym festynie i biesiadzie można wspólnie zaśpiewać, tańczyć i dobrze się bawić. Swojaki – nazwa zespołu powstała bardzo spontanicznie, właściwie na poczekaniu. Stwierdziliśmy, że ma to być swojski, taki nasz dąbrowski zespół, który będzie zajmował się muzyką folkową, biesiadną. Właściwie taką, jaka każdemu z nas jest znana i bliska - mówi Magdalena Koziak, wokalistka zespołu.

Prawie wszyscy instruktorzy tworzący formację prowadzą zajęcia umuzykalniające dla dzieci w świetlicach środowiskowych PKZ, ale jest tu także instruktor teatralny, a nawet osoba niezwiązana na stałe z Pałacem Kultury Zagłębia. Razem stanowią zgrany zespół, nie tylko do wspólnego muzykowania.

O nagrodzie dla Swojaków można też przeczytać w grudniowym Przeglądzie Dąbrowskim.