Repertuar

Święto folkloru już za Nami!

Autor: Małgorzata Fert

Muzyka, taniec, śpiew i feeria barw ludowych strojów, po raz siódmy zagościły w Pałacu Kultury Zagłębia, dostarczając niesamowitych wrażeń wszystkim uczestnikom! Przez trzy dni, od 24 do 26 kwietnia 2015 r., blisko 1150 osób - członków 52 amatorskich zespołów folklorystycznych, zaprezentowało swój dorobek artystyczny festiwalowej publiczności oraz sobie nawzajem.

Na scenie zobaczyliśmy grupy dziecięce, w kategoriach zespoły taneczne i zespoły śpiewu grupowego oraz grupy dorosłe, w kategoriach zespoły taneczne, kapele ludowe i zespoły śpiewu grupowego. Rada artystyczna w składzie: Marek Piotrowski (etnomuzykolog, członek CIOFF), Michalina Wojtas (choreograf, ekspert CIOFF) oraz Jerzy Stasica (choreograf), po obejrzeniu wszystkich prezentacji konkursowych, dokonała oceny i przyznała następujące nagrody:

Gościem VII Międzykulturowego Festiwalu Folklorystycznego „Zagłębie i Sąsiedzi” był zespół STIAVNICAN, który w sobotnie i niedzielne popołudnie, dał niezwykły koncert, prezentując zgromadzonej publiczności i uczestnikom konkursu, zwyczaje i tradycje wsi Štiavnik oraz tańce z innych regionów Słowacji.    

Atrakcją dla najmłodszych uczestników, którzy zaprezentowali swoje umiejętności pierwszego dnia festiwalu, były warsztaty rękodzieła ludowego, podczas których nauczyli się techniki decoupage'u i quillingu. Ponadto dzieci własnoręcznie wykonały makramy, przedmioty z drewna i kwiaty z wiór osikowych, będące piękną pamiątką z wizyty w naszym mieście.

Głównym występom, towarzyszył jak co roku Jarmark Rzemiosła i Rękodzieła Ludowego (25 - 26 kwietnia), w trakcie którego na barwnych straganach, można było nabyć oryginalne produkty m.in.: wyroby hafciarskie, biżuterię oraz zabawki i przytulanki ludowe dla dzieci. Spontaniczne wystąpienia zespołów, które dały pokaz swoich umiejętności na placu przed Pałacem, umilały czas odwiedzającym stoiska z rękodziełem.

VII MFF „Zagłębie i Sąsiedzi" przeszedł do historii, jednak ponownie udowodnił, że w czasie jego trwania, Pałac Kultury Zagłębia staje się prawdziwym centrum sztuki ludowej i folkloru.

Wszystkim uczestnikom jeszcze raz składamy serdeczne podziękowania za udział w festiwalu, piękne występy oraz stworzenie niezapomnianej atmosfery!

Do zobaczenia za rok!