Relacje

Światowy Dzień Sztuki

Autor: Magdalena Koziak

Sztuka to nieodłączny element życia człowieka – towarzyszyła naszym przodkom, naszym pradziadkom i dziadkom, towarzyszy nam również dzisiaj. Warto o niej pamiętać właśnie dziś, 15 kwietnia, ponieważ obchodzimy Światowy Dzień Sztuki. Inicjatorem święta jest Międzynarodowe Stowarzyszenie Sztuk Plastycznych, któremu przyświecało uświadomienie społeczeństwu, jak ważną częścią życia jest sztuka. Nie bez powodu jego patronem została postać kultowa, Leonardo da Vinci (który de facto tego dnia obchodził urodziny).

Człowiek, który był artystyczną hybrydą – wybitny samouk w zakresie sztuk plastycznych, postać barwna, odważna i łamiąca schematy. Artysta od najmłodszych lat przejawiał ogromny talent, który dostrzegł jego ojciec i postanowił pomóc mu rozwinąć się w późniejszych latach (pod okiem florenckiego złotnika i malarza Andrei del Verrocchia). Opisywany do dzisiaj upór i potrzeba chłonięcia wiedzy upamiętniły Leonarda jako genialnego artystę, nie tylko na tle swojej epoki, ale w kontekście dokonań sztuki w ogóle. Choć wielu zapewne zna jego najsłynniejsze dzieła (Ostatnia Wieczerza, Dama z gronostajem, Człowiek witruwiańskiego), to nowością może być informacja, że Leonardo da Vinci był człowiekiem nieprzeciętnej, wręcz zachwycającej urody. Nosił atłasowe płaszcze w czerwieni i fiolecie, był zagorzałym orędownikiem praw zwierząt i wegetarianinem.

Z tej okazji pałac przywdzieje dziś świetlną szatę w barwie złota i zieleni. Złoto na cześć sztuki, a zieleń dla Leonarda za jego umiłowanie świata natury.