Pałac

Stłumiony oddech, zaparty dech - wystawa

Autor: Olaf Otwinowski

Kultura posiada niejedną twarz, każda z nich przez ostatnie miesiące musiała być zakryta maseczką – instytucje kultury były zamknięte dla publiczności. Podobnie jest z Pałacem Kultury Zagłębia, który pomimo pandemii działał w sieci, gwarantując odbiorcom zdalną formę rozrywki i edukacji artystycznej. Pokłady kreatywności pracowników PKZ musiały znaleźć ujście – zaczęły pojawiać się nowe pomysły, niejednokrotnie inspirowane samą sytuacją epidemii. Tak właśnie zrodził się pomysł na stworzenie wystawy Stłumiony oddech, zaparty dech. Nazwa miała nawiązywać do ograniczenia działań kultury, która jednak potrafi poradzić sobie w każdych warunkach. Nasz oddech jest stłumiony, lecz wkrótce znów będziemy mogli doświadczać kultury z zapartym tchem.

Ekspozycja dostępna jest wyłącznie dla osób, które dokonują zwrotu biletów w pałacowej kasie, jednak mamy nadzieję, że również wkrótce dla szerszego grona odbiorców - naszej kochanej publiczności. Zapraszamy do oglądania wystawy wirtualnie.

Ekspozycja Stłumiony oddech, zaparty dech powstała jako modelowy przykład zdalnej pracy zespołowej. Maja SzwedzińskaEdyta Sobieraj i Aldona Bzowska, pracowały w zaciszu swoich domów nad poszczególnymi etapami ekspozycji. Maja Szwedzińska z białej bawełny uszyła maseczki, Edyta Sobieraj opracowała koncepcję zdobień i motywów artystycznych, które następnie za pomocą farb do tkanin przeniosła na uszyte maseczki, a Aldona Bzowska wykonała za pomocą techniki paper mache popiersia. Nad całością kompozycji czuwała Kalina Bałdys i wspólnie z Mają Szwedzińską przygotowały stacjonarną ekspozycję. Można pracować razem, ale osobno i nasza wystawa jest tego przykładem - mówi Maja Szwedzińska.


Fot. Marek Wesołowski

Człowiek żyje prawdziwie ludzkim życiem dzięki kulturze. Jego życie jest kulturą również i w tym znaczeniu, że przez nią człowiek odznacza się i odróżnia się od całej reszty istnień, wchodzących w świat widzialnego świata: człowiek nie może obejść się bez kultury.

Fragment przemówienia w siedzibie UNESCO w Paryżu 2 czerwca 1980
"Przemówienia i homilie Ojca Świętego Jana Pawła II", Wydawnictwo Znak, 2008