Relacje

Statystycznie usatysfakcjonowani

Autor: Iga Długokęcka

Za nami kolejny kinowy sezon, czyli nadszedł czas na matematyczne podsumowanie filmowego roku. Przez 275 dni obejrzeliśmy 86 filmów – łącznie aż 704 seanse! Wśród nich perełki prosto z czerwonego dywanu jak Lion. Droga do domu i Moonlight oraz filmy w pakiecie, czyli festiwale tematyczne. Obserwowaliśmy Sputnika nad Polską, przyglądaliśmy się Międzynarodowemu Festiwalowi Filmowemu Etiuda&Anima, żegnaliśmy zimę z Wiosną Filmów i udokumentowaliśmy obecność Millenium Docs Against Gravity. Wystrzałowo, bo w procentach, KADR składał się w tym roku z: 44% kina europejskiego, 28% kina polskiego (w tym aż 24 premiery rodzimych produkcji) i 28% kina z innych części świata.

Ponownie towarzyszył nam też projekt KinoSzkoła realizowany we współpracy z Fundacją Rozwoju Kompetencji Medialnych i Społecznych. Dla młodych miłośników sztuki filmowej wyświetliliśmy 109 seansów i zorganizowaliśmy 55 zajęć warsztatowych, a w całym programie wzięło udział blisko 8900 uczniów i nauczycieli.

Na deser największa liczba podsumowania: 20 547. Tylu widzów zasiadło w puszystych fotelach, czyli statystycznie co 6 mieszkaniec Dąbrowy Górniczej odwiedził nasze kino. W praktyce gościliśmy też osoby z Sosnowca, Będzina i okolic, a niektórych kinomanów widzimy tak często, że niemal się z nimi nie rozstajemy.

Do statystycznej rodziny niebawem dołączy liczba 10 – tyle świeczek zapalimy jesienią na urodzinowym torcie. Z okazji pierwszej, okrągłej rocznicy nie może zabraknąć prezentów i tu czekamy na wasze propozycje – wysyłajcie je na kadr@palac.art.pl. Wszystkich życzeń nie spełnimy, ale może jakieś się uda.

Kino KADR jest wspierane przez Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych, Filmotekę Narodową i Polski Instytut Sztuki Filmowej.