Repertuar

Śpiewała o nich Halina Kunicka

Autor: Małgorzata Fert

Już w najbliższą niedzielę o godzinie 15.00, spod Szkoły Podstawowej nr 10 w Dąbrowie Górniczej, ruszy paradna musztra orkiestr dętych wraz z mażoretkami. Ich celem będzie Plac Wolności, gdzie wezmą udział w Przeglądzie Orkiestr Dętych Ochotniczych Straży Pożarnych Województwa Śląskiego i zarazem konkursie, podczas którego jury wybierze dwa zespoły reprezentacyjne do przeglądów międzywojewódzkich.

Pierwszym etapem konkursu jest przemarsz orkiestr na Plac Wolności, gdzie wspólnie zagrają kilka utworów. Jury w składzie: profesor Stanisław Śmietana, dyrygent Stefan Łebek oraz sekretarz Sylwia Radwańska oceniać będzie nie tylko wykonanie muzyczne w trakcie parady, ale i aspekt wizualny.

Drugi etap to indywidualne wykonanie programów muzycznych tuż przed Pałacem Kultury Zagłębia. Ocenie podlegać będzie wykonanie zgodne z aranżacją i partyturą. Na koniec orkiestry otrzymają pamiątkowe statuetki i dyplomy, jury natomiast wyłoni reprezentację do dalszych przeglądów krajowych.

W Przeglądzie Orkiestr Dętych OSP Województwa Śląskiego w Dąbrowie Górniczej wezmą udział cztery zespoły, w tym gospodarz imprezy Orkiestra Dęta OSP Dąbrowa Górnicza – Ujejsce. Gośćmi Przeglądu będą orkiestry dęte OSP z Woli, Siewierza i Kaniowa.

Z całą pewnością zapowiada się wielobarwne widowisko, które stanowić będzie przedsmak do Międzynarodowego Festiwalu Orkiestr Dętych, odbywającego się 31-go maja, podczas Dni Dąbrowy Górniczej 2015.

Organizatorami Przeglądu są Wojewódzki Oddział Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej z Katowic, Pałac Kultury Zagłębia oraz Orkiestra Dęta OSP Dąbrowa Górnicza – Ujejsce.

Autor tekstu: Olaf Otwinowski