Edukacja artystyczna

Skarby Pałacu - Majolika

Autor: Olaf Otwinowski

W styczniu 2021 roku Pałac Kultury Zagłębia będzie obchodził swoje 63 urodziny!

Z tej okazji przygotowaliśmy specjalny projekt Skarby Pałacu – Majolika, którego celem jest przedstawienie Pałacu Kultury Zagłębia jako obiektu zabytkowego oraz zwrócenie szczególnej uwagi na jego unikatowe zdobienia wnętrz.

Finałem trwającej dwa miesiące akcji kierowanej do uczestników zajęć artystycznych Klubów Osiedlowych i Pracowni Plastycznej PKZ będzie wystawa, której otwarcie zaplanowane jest na dzień 11 stycznia 2021 roku – urodziny PKZ. Na ekspozycji oprócz prac plastycznych wykonanych przez uczestników projektu prezentowane będą zachowane "zapasowe" kafle majolikowe, które nigdy nie zostały zamontowane w przestrzeniach budynku.

Wszystkie kafle w Salach Agora zostały wykonane ręcznie, a każdy pojedynczy kafelek ma charakter osobnego dzieła sztuki. Kafle powstały specjalnie na potrzeby budowy budynku Pałacu Kultury Zagłębia w zakładach usługowo-wykonawczych, działających przy Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. W sumie, w trzech pomieszczeniach, znajduje się 2559 kafli, które pokrywają ponad 300 metrów kwadratowych powierzchni ścian. Przyglądając się kaflom z bliska, możemy dostrzec, co tak właściwie przedstawia namalowana na nich dekoracja. Najwięcej kafli zostało ozdobionych motywem pejzażu. Ze wszystkimi uwiecznionymi na kaflach obrazami wiąże się legenda, która głosi, że uwiecznione motywy obrazują pejzaż naszego miasta z lat 50. Przyszła pora, by młodzi mieszkancy miasta uwiecznili na makietach kafli motywy ze współczesnej Dąbrowy Górniczej. 

Sprawdźmy, czy i jak zmienił się pejzaż naszego miasta. Jak uczestnicy projektu widzą Dąbrowę Górniczą dzisiaj!

Pałacowi instruktorzy będą kontaktować się z rodzicami uczestników zajęć Edukacji Artystycznej w sprawie przekazania makiet kafli.

INSTRUKCJA DLA MŁODYCH ARTYSTÓW

Fot. Marek Wesołowski