Edukacja artystyczna

Roboty w Pałacu!

Autor: Beata Maro

Któż nie marzy o najnowszym zestawie klocków Lego? Warsztaty robotyki w Pałacu Kultury Zagłębia oferują coś znacznie więcej!

Na zajęciach dzieci nie tylko mają możliwość zbudowania od podstaw goryla, wieloryba, węża, pająka, krokodyla czy innego najbardziej wymyślnego zwierza z klocków Lego, ale również mogą sprawić, by robot obudził się do życia i wykonywał ich polecenia. Tutaj wiedza jest kluczem do osiągnięcia celu. To nie tylko wzory i regułki uczone na pamięć w szkole, a prawdziwy szyfr do „mózgu” robota.

Jak wyglądają zajęcia?

Warsztaty prowadzone są przez młodych inżynierów Akademii Górniczo-Hutniczej z Krakowa. Dzieci pracują w małych, najczęściej dwuosobowych zespołach. Każdy młody programista ma gwarancję uwagi ze strony instruktora i może liczyć na jego pomoc i wsparcie. Nikt jednak nie przedstawia mu gotowych rozwiązań. To czego dziecko „nauczy” swojego robota zależy od niego. Instruktorzy posługują się językiem dostosowanym do wieku dzieci, w ten sposób młodzi konstruktorzy nie czują, że robią coś trudnego, co przerasta ich możliwości.
Nie ma obawy, że dziecko sobie nie poradzi. Przed rozpoczęciem budowy uczestnicy warsztatów dostają szczegółowe instrukcje jak budować swojego robota krok po kroku. Wszystko przedstawione w postaci filmiku instruktażowego.

Co dają dziecku warsztaty robotyki?

To doskonała zabawa, która w dodatku niepostrzeżenie uczy. Uczestnicy zajęć zdobywają wiedzę z różnych dziedzin: informatyki, matematyki, fizyki. Bywa też, że przydaje im się znajomość języka angielskiego.
Dzieci uczą się współpracy, poznają nowych kolegów i koleżanki, mogą wymieniać się wrażeniami na temat tego co udało im się zbudować. Po konstruowaniu jest też czas na zabawę. Robotem można sterować, nauczyć go by otwierał paszczę lub skakał gdy dostrzeże przeszkodę. Do wyboru jest również cała gama dźwięków, które zwierz może z siebie wydawać. Na koniec można też pochwalić się swoim dziełem przed rodzicami, którzy niejednokrotnie sami są zdumieni tym co potrafi ich pociecha.
Te wyjątkowe zajęcia zaszczepiają w dzieciach ciekawość nowych technologii, a także pozwalają poczuć się prawdziwym konstruktorem! 

Na czwartkowe warsztaty robotyki zapraszamy wszystkie dzieci w wieku od 5 do 7 lat (1h) oraz powyżej 8. roku życia (2h).