Raz na ludowo i… puchowo

Raz na ludowo i… puchowo

Autor: Grzegorz Drygała

Będzie swojsko, kolorowo i biesiadnie. 17 lutego w Domu Kultury w Ząbkowicach odbędzie się Wyszkubek przywołujący klimat dawnych tradycji ludowych.

Wydzirki, pierzajki, pierzoki, wyszkubki, czyli oddzieranie z gęsich (czasami innych) piór chorągiewek od twardych stosin oraz oddzielanie puchu. Dawniej wykonywane ręcznie w zimie. Kilkudniowe darcie pierza kończyło się poczęstunkiem lub zabawą, zwanymi wyskubkiem, będącymi formą zapłaty za pracę. Ten tradycyjny ludowy obyczaj od kilku już lat kultywowany jest przez Pałac Kultury Zagłębia i dąbrowskie koła Gospodyń Wiejskich.

Wyszkubek złożony jest z kilku części. Tradycyjnie odbywa się konkurs skubania pierza,w którym biorą udział nie tylko gospodynie, ale i zaproszeni goście, a wszyscy wystrojeni w specjalne fartuchy. Techniki skubania są bardzo różne, a unoszący się dookoła biały puch jest symbolem spotkania. Prowadzone są warsztaty rękodzieła oraz prezentacje dorobku artystycznego i kulinarnego Kół Gospodyń Wiejskich. Ważnym elementem spotkania jest oprawa muzyczna, wspólne śpiewanie i biesiadowanie. W tym roku pierwszy raz  wystąpi chór Kół Gospodyń Wiejskich oraz tradycyjnie już zespół PKZ „Swojaki”. Tematem przewodnim warsztatów będą ręcznie ozdabiane poduszki.