Relacje

Przystanek Wakacje odc. 1 – Tucznawa

Autor: Małgorzata Fert

W środę, 29 czerwca 2016 r. oficjalnie rozpoczęliśmy akcję "Przystanek Wakacje 2016". Pałacowy bus pełen animatorów gotowych do uatrakcyjnienia dzieciakom wakacyjnego czasu zawitał do Tucznawy! Ku naszej radości, przed Świetlicą Środowiskową czekała na nas grupa smyków chętnych do wspólnej zabawy. Nie pozostało nic innego jak w rytm optymistycznej muzyki wydobywającej się z głośników, oficjalnie otworzyć sezon!

Wystartowaliśmy artystycznymi warsztatami zdobienia papierowych toreb. Dzieciaki wykazały się ogromną wyobraźnią i umiejętnościami plastycznymi. W ruch poszły flamastry, pastele, kolorowe naklejki i przede wszystkim głowy pełne pomysłów. Efekt? Powstały piękne i jedyne w swoim rodzaju prace.

Po pierwszych działaniach twórczych, dzieciaki przeniosły się na stanowisko, gdzie nasze animatorki – Asia, Marysia i Martyna – malowały piękne, wakacyjne tatuaże. Były urocze kotki, groźne tygrysy, kolorowe motyle i wymyślne kwiaty. W trakcie tworzenia malunków na muśniętych promieniami słońca rękach i buziach dzieciaków, na stanowisku obok ustawiała się kolejka po balonowe cuda. Wśród dziewczynek królowały pieski, kotki, myszki i inne urocze "futrzaki". Panowie wybierali zaś węże, jaszczury oraz miecze i szable, którymi potem toczyli zacięte boje, niczym na rycerskiej arenie.

Przyszła kolej na trochę ruchu i sportowej rywalizacji. Konkurencja sprawnościowa przyciągnęła uczestników, którzy chcieli spróbować swoich sił na torze przeszkód. Liczyła się taktyka, umiejętność utrzymania równowagi i przede wszystkim szybkość pokonania wyznaczonej trasy. Zwycięzca mógł być tylko jeden, ale po reakcjach dzieciaków było widać, że dawka sportowej aktywności sprawiła im dużą frajdę.

Chwila przerwy na złapanie oddechu, kubek zimnej wody na ugaszenie pragnienia i atrakcji ciąg dalszy. Tym razem w cenie sprawne oko, precyzja i odrobina wyczucia. Konkurencja rzucania workiem do celu okazała się nie lada wyzwaniem. Tylko nielicznym udało się trafić i umieścić woreczek w dołku za 5, 10 lub 15 punktów. Na zwycięzcę czekał zestaw wakacyjnych upominków. W trakcie sportowych zmagań, pod namiotami PKZ cały czas trwały artystyczne warsztaty. Dzieciaki mogły malować drewienka w kształcie zwierząt i układać obrazki z kolorowych koralików, które złączone pod wpływem ciepła, zabrały ze sobą na pamiątkę. Czekały również malowanki z ulubionymi bohaterami z bajek.

Na tym Przystanku zdecydowanie nie było szans na nudę! Znowu kilka głębszych oddechów i zabawy ciąg dalszy. Przy kolejnej konkurencji – łowieniu pluszaków z kolorowego basenu – dzieciaki musiały wykazać się sprytem i techniką. Najlepsi okazali się panowie i pomiędzy dwoma liderami z najlepszym wynikiem, odbyła się dogrywka wyłaniająca mistrza wędki. W międzyczasie na placu przed Świetlicą odbywał się pokaz ogromnych baniek mydlanych.

Na zakończenie zorganizowaliśmy konkurs plastyczny. Dzieciaki podzieliły się na drużyny i uzbrojone w pędzle i farby przystąpiły do działania. Tematem wielkoformatowych prac były oczywiście wakacje. Te wyśnione, wymarzone lub te, które uczestnikom najbardziej zapadły w pamięci. Dominowało morze, plaża i wylegiwanie na leżaku w promieniach słońca. Jednomyślnym głosem komisji oceniającej, zwyciężyła praca o zabawnej nazwie "Bombki na palmie".

Wszystkim dzieciakom uczestniczącym w Przystanku Wakacje serdecznie dziękujemy za wspólnie spędzony czas i zachęcamy do zapoznania się z rozkładem jazdy pałacowego busa i uśmiechniętych od ucha do ucha animatorów gotowych porwać każdego do wspólnej zabawy!

Zdjęcia – Małgorzata Fert