Relacje

Premiera "Gierka" w pałacu

Autor: Olaf Otwinowski

18 stycznia w murach Pałacu Kultury Zagłębia odbyła się uroczysta premiera filmu Gierek w reżyserii Michała Węgrzyna.

W 2020 roku Pałac Kultury Zagłębia stał się wielkim planem zdjęciowym do filmu Gierek. Zdjęcia kręcone były m.in. w Sali Ślubów - która stała się gabinetem pierwszego sekretarza – w pałacowych holach - gdzie odbywał się filmowy bal sylwestrowy oraz uczta na cześć Breżniewa – a także w Sali Agora Mała, która odgrywała jedną z sal Białego Domu. Nic więc dziwnego, że uroczysta premiera filmu odbyła się właśnie w pałacu, na którego otwarciu był osobiście główny bohater filmu.

Na premierę przybyli odtwórcy głównych ról: Michał Koterski, Małgorzata Kożuchowska, Antoni Pawlicki, Sebastian Stankiewicz i Rafał Zawierucha, a także producenci filmu Heathcliff Janusz Iwanowski z żoną Jolantą Owczarczyk oraz zaproszeni goście m.in. syn Edwarda Gierka – prof. Adam Gierek oraz Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza - Marcin Bazylak. Uroczystość rozpoczęła się od zdjęć na ściance oraz wywiadów z mediami, po której przyszła pora na część oficjlaną - prowadzoną przez Krzysztofa Ibisza - oraz pierwsze wyświetlenie filmu przed szerszą publicznością. Pokaz zakończył się gromkimi oklaskami.

Jak wspomniał producent filmu podczas części oficjalnej, materiał do filmu zbierany był przez 30 lat, dlatego w filmie widzimy historię praktycznie nikomu nie znaną. Poznajemy problemy Edwarda Gierka, jego życie prywatne, dylematy w rządzeniu państwem oraz powody jego internowania. Film ten z pewnością przypadnie do gustu osobom, które żyły „za Gierka” oraz tym, których ciekawi zakulisowa historia pierwszego sekretarza.

Fot. Marek Wesołowski