Relacje

Poznaliśmy różne oblicza literatury!

Autor: Olaf Otwinowski

Jakie oblicza potrafi mieć literatura i słowo pisane? O tym przekonali się uczestnicy Festiwalu Literackiego Oblicza, który odbył się w miniony weekend w Pałacu Kultury Zagłębia. Oprócz spotkań autorskich, paneli dyskusyjnych, warsztatów, filmowych adaptacji książek mogliśmy również poznać muzyczną twarz literatury dzięki zespołom: Fonetyka, Siaki i Świetliki.

Wszystko zaczęło się w piątek od happeningu w wykonaniu uczniów ZSP im. T. Kantora w Dąbrowie Górniczej pn. Literackie Graffiti jednak niesprzyjające warunki pogodowe nie pozwoliły na przeprowadzenie wydarzenia w plenerze, dlatego młodzi artyści malowali w przestrzeniach pałacu. Tam również można było zobaczyć ich graficzne opracowania książek. O godzinie 18:00 spotkaliśmy się z melancholijnym autorem – Markiem Bieńczykiem, który opowiedział o swojej twórczości i podejściu do życia. Piątkową odsłonę Festiwalu Literackiego Oblicza zwieńczył niesamowity koncert Fonetyka Akustycznie, który przeniósł piwniczną publiczność w świat poetycznej magii i sferę chillout’u.

W sobotę spotkaliśmy się z Magdaleną Majcher, Izabelą Michtą, Jakobe Mansztajnem i Dariuszem Suską. Ostatni dwaj autorzy przeprowadzili również panel dyskusyjny o Poezji w przestrzeni współczesnego miasta. W międzyczasie na terenie PKZ można było wziąć udział w warsztatach plastycznych oraz wybrać się na jeden z seansów dla dzieci do Kina KADR. Każdy chętny mógł zakupić ulubioną książkę w księgarni Tam gdzie zawsze, ustawionej w holu głównym.  Natomiast na Placu Wolności odbywał się finał konkursu poetyckiego Plac Wolności Poetów. Wisienką na torcie był koncert w wykonaniu zespołu Siaki, a następnie gwiazdy muzycznej festiwalu – grupy Świetliki.

Niedziela stała pod znakiem kolejnych spotkań, seansów oraz warsztatów. O swoich książkach i pracach opowiedzieli: Sebastian Frąckiewicz, Wojciech Kuczok, Łukasz Orbitowski i Maciej Sieńczyk, którzy poruszyli również temat Literatura a kultura popularna. Odbyła się wymiana książek organizowana przez Śląskich Blogerów Książkowych oraz czytanie dzieciom w ramach Rosołu Literackiego. Na sam koniec festiwalu uroczyście odczytaliśmy Miejski Wiersz Dadaistyczny, stworzony przez przybyłych gości i mieszkańców miasta oraz rozdaliśmy nagrody w grze miejskiej Cytaty na Wolności.  

Imprezami towarzyszącymi festiwalowi były wystawy Henryka Sawki w Galerii Sztuki PKZ (dostępna do 2 czerwca br.) oraz wystawa Dotknął mnie promień z kosmosu w przestrzeniach wystawienniczych Sali Teatralnej, autorstwa Macieja Sieńczyka (dostępna do 4 czerwca br.).

Mamy nadzieję, że to nie ostatnia edycja festiwalu i że za rok jeszcze większa liczba wielbicieli książek odwiedzi Pałac Kultury Zagłębia, by odkryć oblicza literatury.