Relacje

Pożegnanie nad wodą

Autor: Grzegorz Marcinkowski

W piątkowy wieczór nad Pogorią III odbył się ostatni z cyklu letnich koncertów plenerowych „Klasyka nad wodą”.  Jeszcze przed „godziną zero” zaczęli zbierać się zaciekawieni, spacerowicze, zarówno ci, którzy o organizowanej przez nas imprezie słyszeli, jak i tacy, których zaskoczył widok sceny rozłożonej niedaleko molo. Kiedy wybiła dziewiąta, wszystkie z rozstawionych przez nas leżaków były zapełnione. Komary cięły zawzięcie, a dzienna spiekota zaczęła ustępować, wspomagana przez łagodną bryzę płynącą ze strony jeziora.

Marcin Maślak & dankArt Quartet dali refleksyjny, stonowany koncert. Muzyka była łagodna, niepozbawiona ładunku melancholijnej straty jak pawana; forma dworska ewokująca romantyczne zagubienie, do której nawiązywał, odegrany na samym początku, utwór Gabriela Faure. Nie był to prosty repertuar, zostaliśmy wyprawieni na nieznane tereny, gdzie zaduma sąsiaduje z radością, a linia melodyczna przechodzi od rozpaczy do euforii. Mimo  reakcje widzów były pozytywne, a muszycy zebrali gromkie brawa.

Lekki smutek ogarnął nas wszystkich już po umilknięciu braw i towarzyszył nam w drodze do domu. Dzieło się tak bynajmniej nie jedynie za sprawą muzyki. Zdaliśmy sobie bowiem sprawę, że na następny koncert nad wodą musimy czekać aż rok. Miejmy nadzieję że ten czas upłynie szybko.

Sponsorem głównym cyklu „Klasyka nad wodą” był:

Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. jest spółką strategiczną dla polskiej gospodarki, odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego oraz zarządzanie najważniejszymi gazociągami w Polsce. W chwili obecnej spółka rozpoczyna realizację strategicznych gazociągów wysokiego ciśnienia relacji: Tworóg - Tworzeń i Pogórska Wola - Tworzeń.

Efektem projektowanych inwestycji będzie zwiększenie bezpieczeństwa i niezawodności przesyłu gazu ziemnego na terenie województw: śląskiego, małopolskiego i świętokrzyskiego. Ważną korzyścią dla gmin będą dodatkowe wpływy finansowe w postaci odprowadzanego corocznie przez inwestora podatku od nieruchomości w wysokości 2% wartości odcinka gazociągu zlokalizowanego na terenie danej gminy. Będzie to kwota regularnie wpływająca do budżetu gminy, którą można przeznaczyć na potrzeby mieszkańców i społeczności lokalnych.

Gazociągi relacji: Tworóg - Tworzeń i Pogórska Wola – Tworzeń będą stanowić ważny element Korytarza Gazowego Północ-Południe. Komisja Europejska w październiku 2013 roku przyznała inwestycjom  status „Projektu o znaczeniu wspólnotowym” („Project of Common Interest”). Więcej informacji o inwestycjach i znaczeniu statusu PCI dla rozwoju infrastruktury przesyłu gazu znajduje się zakładkach oraz w broszurze poświęconej projektom PCI zamieszczonych na stronie internetowej  GAZ-SYSTEM S.A.

Inwestycje GAZ-SYSTEM S.A. są prowadzone z zastosowaniem nowoczesnych technologii i systemów zabezpieczeń oraz z poszanowaniem środowiska naturalnego i praw wszystkich interesariuszy.

Fot. Dariusz Nowak