Kino

Po naukę do kina?

Autor: webidea33

Raczej na wagary! A jednak… w Dąbrowie Górniczej przez kolejny rok szkolny uczniowie będą przychodzić do kina po naukę. Już po raz czwarty w Kinie Studyjnym Kadr w Pałacu Kultury Zagłębia realizowany będzie Interdyscyplinarny Program Edukacji Medialnej „KinoSzkoła".

Projekt ten adresowany jest do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz do ich nauczycieli i wychowawców. Został przygotowany przez doświadczonych pedagogów i filmoznawców na bazie podstaw programowych realizowanych w szkołach, a tytuły filmów dobrane są stosownie do konkretnego zagadnienia. Jego głównym celem jest wykorzystanie filmu i nowych mediów w edukacji „ku wartościom". Program realizowany jest w dwóch cyklach: Akademia Filmowa oraz Warsztaty Medialne. Przybliża on uczestnikom treści i wartości zawarte w filmach, a także wyjaśnia ich przekaz społeczny. Uczniowie poznają „kuchnię” filmową, dowiadują się o gatunkach kinowych, trikach stosowanych w reklamach czy technikach filmowania. W programie ujęto również warsztaty pod nazwą „Kręcimy!”, w czasie których młodzież może nakręcić krótki film. Ze szkoleń korzystają również nauczyciele, poszerzając swą wiedzę na temat wykorzystania mediów w pracy dydaktycznej. Od początku działania „KinoSzkoły” w PKZ, a więc od 2011 roku, w zajęciach wzięło udziału ponad 7000 uczniów ze szkół Dąbrowy Górniczej, Będzina i Sosnowca. 
Projekt realizowany jest przy wsparciu Sieci Kin Studyjny i Lokalnych oraz Filmoteki Narodowej. „KinoSzkoła" objęta jest patronatem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, otrzymała Certyfikat Filmoteki Narodowej i Centralnego Gabinetu Edukacji Medialnej w Łodzi. We wrześniu tego roku, podczas 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni, projekt „Kinoszkola” został uhonorowany prestiżową nagrodą PISF przyznawaną za znaczące osiągnięcia w upowszechnianiu i promocji polskiego kina i ułatwienie dostępu do polskiej twórczości filmowej. Autorką projektu jest Joanna Zabłocka-Skorek, filmoznawczyni, certyfikowana trenerka PISF w zakresie edukacji filmowej, doktorantka Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Więcej szczegółów na temat „KinoSzkoły”, oraz informacje o zasadach udziału w projekcie, dostępne są na stronie internetowej PKZ: www.palac.art.pl.