Relacje

Pluszowy miś i andrzejkowe przepowiednie w świetlicach

Autor: Małgorzata Fert

Koniec listopada niesie ze sobą wiele okazji do spędzenia fantastycznego czasu w gronie kolegów i koleżanek. Na uczestników zajęć prowadzonych w Świetlicy Środowiskowej w Strzemieszycach Małych czekało w te jesienne dni wiele atrakcji i znakomitej zabawy.

Wystartowaliśmy w czwartek, 24 listopada, warsztatami filcowania. Tematem przewodnim był najlepszy przyjaciel każdego dziecka – miś. Kolorowy, mięciutki, pluszowy miś, który nazajutrz obchodził swoje święto. Efekty pracy można podziwiać w poniższej fotogalerii.

We wtorek, 29 listopada, przenieśliśmy się do świata wróżb i przepowiedni. Uczestnikom przybliżone zostały tradycje i obrzędy ludowe związane z wigilią św. Andrzeja potocznie zwaną Andrzejkami oraz jej męskim odpowiednikiem wigilią św. Katarzyny – dziś już zapomnianym zwyczajem matrymonialnych wróżb kawalerskich – zwaną Katarzynkami. Podczas magicznego wieczoru najwięcej emocji wzbudziło lanie wosku oraz analiza wróżb. Wyobraźnia dzieci jest nieograniczona, tak więc kreatywne interpretacje wprowadziły radosną atmosferę i dużą dawkę humoru.

Dwa dni przed Andrzejkami 28 listopada br. do Świetlicy Środowiskowej w Łośniu  zostały zaproszone dzieci klas trzecich z SP nr 26.
Podczas wspólnej rozmowy poznawały dawne zwyczaje, które towarzyszyły ludziom w wigilię Św. Andrzeja. Przytoczone były przysłowia z których wynikało jaka będzie wróżba, a nawet pogoda - padający śnieg zwiastuje srogą i długa zimę.
Wszystkie dzieci bardzo chętnie ustawiały się do różnych wróżb, a dobry nastrój towarzyszył wszystkim cały czas. Niezależnie od tego czy ktoś uwierzył w treść wróżby czy nie, trzeba przyznać , że jest w nich trochę prawdy.
Nasze spotkanie andrzejkowe zostało zorganizowane wspólnie z MBP Filia nr 13.

Andrzejkowe wróżby nie ominęły też świetlicy w Trzebiesławicach.

Zdjęcia – Dorota Kubik, Maria Sikora, Ewa Lewicka