Edukacja artystyczna

PIERWSZE SPOTKANIE Z MALARSTWEM NA DESCE

Autor: Administrator

10 stycznia (piątek) 2014 roku, godzina 1600 do 2000


OSTATNIE WOLNE MIEJSCA!

Zapoznaj się ze zwiastunem zajęć.

Zapraszamy na pierwsze zajęcia z malarstwa na desce. 10 stycznia (piątek) rozpoczynamy pracę nad przygotowaniem deski. Ten długi proces skrócimy do niezbędnego minimum, zachowując jednak technologię klejenia płótna, gruntowania (grunt kredowo-klejowy), szlifowania. Nie stosujemy gotowych gruntów dostęnych w sklepach plastycznych czy hipermarketach.

Poznamy również zasady kompozycji i rysunku postaci Pantokratora. Rozpoczniemy ćwiczenia zanim każdy opracuje własną ikonę - nie robimy kopii lecz wzorujemy się na przykładach. Zachowujemy w ten sposób niepowtarzalny, indywidualny charakter pracy wypływaącej z wnętrza każdego z nas.

Ćwiczenia i prace warsztatowe wzbogacimy o teorię powstania ikony skupiając się głównie na technologii przygotowania deski i farby oraz motywów ikonograficznych. Zapoznamy się
z kompendium wiedzy nt. dawnego malarstwa.

Na pierwszym spotkaniu każdy uczestnik otrzymuje:
deskę, płótno, materiały do gruntowania, materiały dydaktyczne i rysunkowe.

Zapowiedż kolejnego spotkania
Na kolejnym spotkaniu rozpoczniemy pracę nad dopracowaniem deski, naniesieniem rysunku, elementów pozłotniczych (kladzenie szlagmetalu na mikstionie – pozłota olejna), pierwszymi pociągnięciami malarskimi. Uczestnicy otrzymają materiały pozłotnicze, pigmenty, sami przygotują temperę na bazie jajka i wina. Zapoznają się z podstawą technik malarskich różnych szkół.