Relacje

Pierwsze lalki teatralne stworzone!

Autor: Małgorzata Fert

W poniedziałek, 27 czerwca 2016 r. kukiełkowa fabryka Pałacu Kultury Zagłębia ruszyła pełną parą! To wszystko za sprawą warsztatów artystycznych pt. "Kulisy Teatru" organizowanych w Galerii Sztuki PKZ, w ramach Akcji Lato 2016.

W pierwszej kolejności, dzieciaki korzystające z uroków świeżo rozpoczętych wakacji, zostały wprowadzone w fascynujący świat magii i teatru. Zwiedziły wystawę "Oto moja baśń" autorstwa Grzegorza Ptaka i z zaciekawieniem obejrzały przedstawione na niej bajkowe postacie, które później posłużyły im za inspirację przy własnych działaniach twórczych. W trakcie oprowadzania kuratorskiego nie mogło zabraknąć dawki niezbędnych informacji o historii marionetek i tajnikach teatru.

W drugiej części spotkania przystąpiliśmy do pracy rozwijającej nie tylko wyobraźnię, ale i umiejętności manualne. W ruch poszły styropianowe kule, patyczki, igły, nitki, tkaniny i masa innych materiałów dekoracyjnych. Dzieciaki stworzyły prawdziwe cuda!  Każda wyczarowana przez sprawne ręce i pomysłowe głowy lalka teatralna była wyjątkowa – tak jak jej autor.

Kto wie, być może zdobyte podczas warsztatów umiejętności konstruowania marionetek połączone z niczym niepohamowaną, dziecięcą kreatywnością, uczestnicy zajęć wykorzystają w roku szkolnym, przygotowując własne przedstawienie teatralne? Chęci do artystycznej pracy i pomysłowości na pewno im nie zabraknie. Trzymamy kciuki!
 

Zdjęcia – Kamila Skowron