Aktualności

Perypetie Klanu Wdów

Autor: Olaf Otwinowski

W ubiegłą sobotę na deskach Pałacu Kultury Zagłębia mieliśmy okazję zobaczyć komedię Klan Wdów, w której główne role zagrały Magdalena Zawadzka, Joanna Żółkowska i Krystyna Tkacz. Spektakl odbył się w ramach Festiwalu Kultury ZagłębieWood i zapełnił całą Salę Teatralną.

Sztuka opowiadała o perypetiach przyjaciółek (Żanety, Róży i Marceliny), które w obliczu straty mężów, starają się żyć dalej. Jednak niespodzianki losu odpowiednio im to utrudniają. Żaneta – wdowa w średnim wieku, lubiąca pocieszać się jedzeniem oraz lampką wiśniówki. Marcelina – zdradzana przez swojego męża, po jego śmierci flirtuje i romansuje, stara się żyć na całego. Róża – dołącza do Klanu Wdów jako ostatnia, kiedy to na głowę jej męża Jakuba spada rezerwuar w toalecie. Wątkiem głównym sztuki jest właśnie historia Róży. To  ona w ciągu 5 dni chowa męża, dowiaduje się o jego kochance, z którą miał dwójkę dzieci i to właśnie z dwoma córkami Jakuba, przyjdzie dzielić cały majątek. Przezabawne zwroty akcji i kolejne wychodzące na światło dzienne tajemnice śp. mężów sprawiają, że wszystkie trzy przyjaciółki dochodzą do wniosku, że faceci to świnie.

Spektakl bardzo spodobał się dąbrowskiej publiczności, która nagrodziła wszystkich aktorów owacjami na stojąco. Tradycyjnie po zejściu ze sceny, aktorzy wręczali autografy na pałacowym holu.

Foto.: Michał Jarosiński