Relacje

Patriotyczna majówka w Helikonie

Autor: Magdalena Koziak

Maj to wyjątkowy miesiąc w kalendarzu polskim, obfitujący w święta państwowe, rodzinne, kościelne. To miesiąc rozkwitającej najpiękniej przyrody i egzaminów maturalnych.

Do tegorocznych obchodów majówki narodowej, organizowanych już tradycyjnie w Helikonie, włączyły się z entuzjazmem maluszki z sekcji plastyczno-manualnej oraz Seniorzy Klubu „Relaks” (to pokoleniowe przedsięwzięcie, ma już swoje lokalne tradycje).

Śpiewem, muzyką polskich kompozytorów i strofami poezji – uczczono zbliżające się Święto Pracy, Dzień Flagi oraz 225. rocznicę uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja.
Pełen wzruszających wrażeń artystycznych, był  okolicznościowy program poetycko-muzyczny, opracowany i wykonany przez Martę Gabryś.
Z zainteresowaniem wysłuchano wykładu historycznego Ireny Imiołek, związanego z uchwaleniem Konstytucji Trzeciego Maja.

Nastrojowa muzyka polskich kompozytorów okresu romantyzmu, w wykonaniu Karoliny Kołodziej (skrzypce) i Jerzego Kołodzieja (przy fortepianie), podkreśliła charakter tego spotkania, inspirowanego polską tradycją narodową.

Towarzysząca temu przedsięwzięciu - wystawa fotograficzna, to utrwalony w obiektywie urok „Majowej Dąbrowy”, niezwykły, kolorowy, emanujący pozytywną energią.

Tekst i zdjęcia: Lidia Wolny