Aktualności

Parapetówka pełna kultury

Autor: Administrator

W ostatnim czasie wokół Pałacu Kultury Zagłębia daje się wyczuwać coraz większe zniecierpliwienie i ciekawość mieszkańców miasta. Oczom obserwatorów ukazuje się coraz więcej elementów nowego oblicza budynku. Szczególnie efektowne były próby iluminacji budynku nadające mu iście bajkowy charakter. Ale najważniejsze jest wnętrze „nowego” Pałacu, do którego goście i widzowie zostaną zaproszeni 10 i 11 października b.r.
W ciągu 56 lat nieprzerwanej działalności w służbie kulturze i sztuce, PKZ stał się domem dla kilku już pokoleń twórców, animatorów kultury, ludzi z artystyczną pasją, dla których obcowanie ze sztuką jest nieodzownym elementem życia. Swoistej symboliki nabierze zatem fakt, iż to właśnie Oni, którzy stanowią „kamień węgielny” kultury naszego miasta, będą pierwszymi bohaterami odnowionej sceny Pałacu. 10 października odbędzie się koncert laureatów nagrody Prezydenta Miasta Dąbrowa Górnicza w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Wydarzenie jest pewnego rodzaju podsumowaniem artystycznych osiągnięć twórców, których talent został dostrzeżony i doceniony przez środowiska twórcze. Koncert laureatów to metaforyczny kolaż dźwięku i słowa, który trafi w gust każdego melomana sztuki. Na scenie wystąpią m.in.: Mariusz Kalaga, Cezary Biesiadecki, Agata Widera, Marcin Łazarski, Anna Hajduk, Kabaret Dno, Marcin Maślak Jarosław Cyba. Oprawę muzyczną koncertu będzie współtworzyć Miejska Orkiestra Dęta w Dąbrowie Górniczej. Jako wydarzenie towarzyszące została specjalnie przygotowana wystawa prac plastycznych nagrodzonych twórców pn. ArtManus. Pojawią się na niej prace m.in. Sylwii Nowak, Iwony Wilk, Anny Podsiadlik, Bartosza Kokosińskiego, Marka Grabowskiego. Została również przewidziana galeria osobowości artystycznych „Persona art”, prezentująca sylwetki laureatów. 
Jak nakazuje zwyczaj przeprowadzkę do nowego lub wyremontowanego mieszkania koniecznie trzeba uczcić organizując parapetówkę. A zwyczaje trzeba kultywować. Będzie więc parapetówka, ale wyjątkowa, bo ...pełna kultury. W sobotę 11 października budynek otworzy swoje drzwi aby olśniewać nowym blaskiem wszystkich odwiedzających go gości. O godz. 15.00 wewnątrz Pałacu rozpocznie się gra miejska. Będzie to idealna okazja do poznania na nowo budynku PKZ. Będzie to podróż przez historię i działalność Pałacu, od czasów otwarcia do dnia dzisiejszego. Graczy czekają zarówno pytania wiedzowe, jak i zadania kreatywne. Uczestnicy będą się mogli poczuć się jak wierszopisarze, krytycy sztuki, wokaliści, tancerze, kabareciarze czy też street’artowi artyści. Dobra zabawa, cudowne wspomnienia oraz mnóstwo śmiechu - gwarantowane. Dla zwycięzców gry przewidziane są atrakcyjne nagrody, zarówno karnety na organizowane przez Pałac Kultury Zagłębia imprezy, jak i nagrody rzeczowe. Osoby chętne do udziału w zabawie prosimy o wysłanie do 9 października swojego zgłoszenia drogą elektroniczną na adres: gramiejskapkz@palac.art.pl. Zgłoszenie powinno zawierać: imię i nazwisko, numer telefonu oraz adres e-mail każdego członka drużyny. Do gry przystąpić mogą drużyny dwuosobowe, w których co najmniej jedna osoba jest pełnoletnia. 
A wieczorem widowisko z Pałacem w tle. Około godz. 19.00 rozpocznie się pokaz tańca ze światłem - grupy Azislight oraz Koncert na Ścianie – widowisko z gatunku wydarzeń niewiarygodnych. Muzycy pod kierunkiem Ryszarda Bazarnika zagrają wbrew prawu grawitacji, stojąc na pionowej scenie. Zabezpieczeni alpinistycznymi linami wykonają arcyniebezpieczny pełnowymiarowy półtoragodzinny koncert. Cyrkowe ewolucje i naścienne tańce w wykonaniu samych muzyków, oryginalna gra świateł to zapowiedź historycznego w środkach i formie muzycznego spektaklu.