Relacje

Pałacowo baciarka! Zagłębie i Sąsiedzi za nami (WYNIKI)

Autor: Olaf Otwinowski

XI Międzykulturowy Festiwal Folklorystyczny Zagłębie i Sąsiedzi za nami! Przez dwa ostatnie dni, 27 i 28 kwietnia, byliśmy świadkami ludowej zabawy w Pałacu Kultury Zagłębia, gdzie śpiewano, tańczono i grano, że hej!

Jeśli ktokolwiek uważa, że folklor jest nudny, to nie było go na dąbrowskim festiwalu Zagłębie i Sąsiedzi, gdzie można było zobaczyć przekrój kulturowy z całej Polski. Zespoły taneczne, śpiewacze i kapele ludowe wystąpiły na dużej scenie PKZ, by rywalizować ze sobą o słynne Grand Prix festiwalu. Dzieci, młodzież oraz dorośli prezentowali się przed jury, w którego skład wchodzili specjaliści z polskiej sekcji CIOFF. Jury miało twardy orzech do zgryzienia - wystarczy spojrzeć na wyniki, gdzie w kategorii zespół taneczny wyłoniono aż sześć pierwszych miejsc ex aequo! Wielka wygrana, Grand Prix, trafiło do rąk Zespołu Regionalnego Dolina Popradu.

Rodzinna atmosfera, z której słynie festiwal i radosne świętowanie są warte, by choć na chwilę zajrzeć do Pałacu Kultury Zagłębia i przyjrzeć się różnorodności polskiego folkloru. Wśród publiczności można było spotkać osoby z całego województwa, a dla niektórych to była pierwsza wizyta w naszym zabytkowym budynku. Występom towarzyszyły specjalne wydarzenia dodatkowe - dla młodszych warsztaty plastyczne, a dla starszych wystawa Wycinanki łowickie, którą można oglądać w holu głównym do 19 maja br. Kolejna edycja festiwalu za rok!

WYNIKI

Fot. Marek Wesołowski