Pałac

Pałac planem filmu Kurier

Autor: Zdzisława Górska-Nieć

W pierwszym kwartale przyszłego roku na ekrany kin ma trafić najnowszy film Władysława Pasikowskiego Kurier. Jego fabuła osadzona jest w Warszawie jednak zdjęcia do filmu realizowane będą w różnych miejscach Polski. Dziś, po Warszawie, Łodzi czy Częstochowie ekipa filmowa przeniosła się do Pałacu Kultury Zagłębia.

Jej obecność z pewnością nie pozostanie niezauważona, bowiem na potrzeby filmu dziś w nocy wyłączone zostaną latarnie na Placu Wolności i na ulicy Królowej Jadwigi między Aleją Tadeusza Kościuszki a ulicą Górników Redenu oraz iluminacja pałacu.

To nie pierwszy raz, gdy znakomici reżyserzy wybierają nasze miasto do realizacji swoich filmów. Przypomnijmy, w kwietniu gościła u nas Agnieszka Holland. Zdjęcia do najnowszego filmu pt. Gareth Jones również realizowała w PKZ.

Nowy film reżysera takich hitów jak Psy, Pokłosie, Kroll, Jack Strong i Pitbull. Ostatni pies, opowiada o kilkunastu dniach poprzedzających wybuch powstania warszawskiego. Jego bohaterem jest słynny kurier z Warszawy – Jan Nowak Jeziorański. Film będzie sensacyjno-przygodową historią szpiegowską osadzoną w realiach wojny, w której autentyczne zdarzenia posłużyły jedynie jako inspiracja. Jak mówi sam reżyser: Przyświeca nam myśl, aby rola Jana Nowaka nie została zapomniana i żeby młodzi ludzie zdawali sobie sprawę z tego, jakie znaczenie miało postępowanie zwykłego młodego człowieka w niezwykłych czasach.

W nowym filmie Pasikowskiego zobaczymy międzynarodową obsadę. W tytułową rolę warszawskiego kuriera wcieli się Philippe Tłokiński. Partnerować mu będą Patrycja Volny oraz francuska aktorka Julie Engelbrecht. W pozostałych rolach wystąpią: Grzegorz Małecki jako generał Bor-Komorowski, Michael Terry jako Winston Churchill, Rafał Królikowski jako gen. Stanisław Tatar, Mirosław Baka jako gen. Tadeusz Pełczyński, Zbigniew Zamachowski jako gen. Antoni Chruściel, Adam Woronowicz jako płk. Kazimierz Iranek Osmecki, Tomasz Schuchardt jako Kazimierz Wolski, Sławomir Orzechowski jako Stanisław Mikołajczyk, Jacek Lenartowicz jako Gajowy, Martin Butzke jako Steiger, Nico Rogner jako Witze oraz Jan Frycz.

Kurier jest wspólnym przedsięwzięciem Muzeum Powstania Warszawskiego i Władysława Pasikowskiego, dofinansowanym przez Polski Instytut Sztuki Filmowej (PISF).

 

fot. materiały prasowe

tekst: www.dabrowa-gornicza.pl