Relacje

Pałac dla płci pięknej

Autor: Olaf Otwinowski

Wczoraj świętowaliśmy Dzień Kobiet. Z tej okazji w Pałacu Kultury Zagłębia działo się wiele.

Świętowanie rozpoczęliśmy o g. 16:00, wtedy przy klawiaturze pianina w pałacowej kawiarni zasiadła młoda, lecz ogromnie utalentowana Hania Derej - pianistka, kompozytorka i dyrygentka, mająca zaledwie 15 lat. Pomimo wieku na swoim koncie ma już 4 studyjne albumy z własnymi kompozycjami na fortepian. Wystąpiła w ramach cyklu Kawiarniane PianoLove, zaczarowując gości Kawiarni Pałacowej. – Jeszcze nigdy, podczas żadnego występu cyklu, kawiarniane pianino nie brzmiało tak subtelnie i delikatnie – skomentował prezentację jeden ze stałych bywalców występów pianistycznych do kawy. Hania niewątpliwie ma wielki talent. Trzymamy kciuki, by osiągnęła równie wielki, międzynarodowy sukces.

Godzinę później w tej samej kawiarni odbył się wernisaż wystawy malarstwa Ilony Primus-Ziarnowskiej, który sprawił, że mury kawiarni pękały w szwach, a rozmowom o sztuce nie było końca. Malarstwo artystki nacechowane jest kolorami i pozytywną energią, nic dziwnego, że nosi ona nazwę Moc z natury, czyli energia pozyskana. Ekspozycję można podziwiać do 3 kwietnia w przestrzeniach wystawienniczych Sali Teatralnej w holu głównym PKZ.

Zwieńczeniem tego wyjątkowego dnia był koncert Chóru Zorza, który wystąpił wraz z zaproszonymi muzykami i solistami w projekcie Ach, Kobiety! Na scenie zaprezentowali się również tancerze ze szkoły tańca Marengo. W programie koncertu nie zabrakło hitów muzyki rozrywkowej w nowych aranżacjach Elżbiety Kaźmierskiej (kierownika chóru) oraz Jerzego Kołodzieja. Podczas koncertu znalazła się również chwila, by włodarze miasta - prezydent Marcin Bazylak i jego zastępca Damian Rutkowski, a także zastępca dyrektora PKZ Edward Bargieła - złożyli życzenia płci pięknej. Zabawa była znakomita!

W końcu Muzyka, Sztuka i Kultura - to kobiety!

Fot. Marek Wesołowski