Relacje

Oficjalne otwarcie sezonu artystycznego!

Autor: Olaf Otwinowski

Zainaugurowaliśmy nowy sezon artystyczny w Pałacu Kultury Zagłębia! Pierwszym wydarzeniem był koncert Dąbrowianin w Paryżu, z okazji rocznicy urodzin wybitnego dąbrowskiego kompozytora – Michała Spisaka, w wykonaniu Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa.

Wczorajszy wieczór należał do słynnych polskich kompozytorów. W programie koncertu Orkiestry Sinfonia Iuventus, która wystąpiła wraz z solistami Piotrem Sałajczykiem (fortepian) i Antonim Dąbrowskim (fagot), znalazły się dzieła Fryderyka Chopina, Michała Spisaka oraz znane z filmów Trędowata, Pan Tadeusz i Ziemia obiecana utwory Wojciecha Kilara. Orkiestrę poprowadził Marek Wroniszewski, natomiast prowadzącą koncert była Regina Gowarzewska. Wspólnie z dąbrowską publicznością mogliśmy podziwiać arcydzieła polskiej muzyki klasycznej, a wszystko to w bezpiecznej atmosferze.

Wspomniani wcześniej kompozytorzy wraz z Henrykiem Mikołajem Góreckim są również bohaterami ekspozycji pt. Chopin, Spisak, Górecki, Kilar. Paryskie awantury, która została otwarta w dniu koncertu i potrwa do 16 października w holu głównym PKZ. W Galerii Sztuki PKZ została otwarta główna wystawa malarstwa Łukasza Zaręby pod tytułem Przestrzenie Nicości.

Dzisiaj rozpoczęły się zapisy na zajęcia Edukacji Artystycznej, prowadzone w siedzibie PKZ oraz jego placówkach - pałac ruszył pełną parą!

Fot. Marek Wesołowski