Aktualności

”Obertaniec – Oberwaniec”, czyli folklor w niecodziennej odsłonie

Autor: Małgorzata Fert

Nowatorskie muzyczne brzmienie, dynamiczna choreografia, zabawa tańcem i rytmem. W niedzielę 8 listopada 2015 r. w Pałacu Kultury Zagłębia było niezwykle barwnie i energetycznie. To wszystko za sprawą wyjątkowego spektaklu muzyczno-tanecznego pt. Obertaniec-Oberwaniec”, w wykonaniu artystów Studenckiego Zespołu Pieśni i Tańca „Katowice” Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Akademickiego Zespołu Pieśni i Tańca „Dąbrowiacy” przy Politechnice Śląskiej w Katowicach oraz Zespołu Pieśni i Tańca „Silesianie” Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Pod okiem Zofii Czechlewskiej – choreograf i autorki projektu, pełni pasji i miłości do sztuki młodzi artyści zaprezentowali publiczności inspirowane folklorem widowisko, dzieląc się sporą dawką pozytywnej energii wyzwolonej w tańcu. Żywiołowy spektakl łączący w sobie przeszłość i teraźniejszość, składał się z sześciu obrazów tanecznych (W Kręgu, Kupalonki, Kujowiatry, Kraki, Goniony, Obertaniec). Znalazły się w nim odwołania do tradycji, lokalnego folkloru, relacji międzyludzkich, poszukiwania sensu istnienia oraz niezmiennych od wieków, obecnych w polskiej kulturze emocji.

Założeniem było „ukazanie piękna folkloru, tańca i muzyki szerszemu gronu odbiorców” oraz dostarczenie radości poprzez owoce wspólnej pracy. Dziś, po obejrzeniu znakomitego widowiska i reakcjach zgromadzonej publiczności, można śmiało stwierdzić, że cel został osiągnięty.

Zdjęcia: Dariusz Nowak (nddg)