Aktualności

Nowa oferta zajęć i warsztatów dla szkół

Autor: Olaf Otwinowski

Wraz z nowym sezonem kulturalnym Pałac Kultury Zagłębia zaprasza grupy szkolne do wzięcia udziału w nowych cyklach warsztatów i zajęć skierowanych do uczniów w różnym wieku. W zestawieniu zajęcia o tematyce filmowej, muzycznej, teatralnej, literackiej i plastycznej.

Interdyscyplinarny Program Edukacji Medialnej "KinoSzkoła" - VII edycja 2017/2018

Jest to projekt edukacyjny złożony z różnorodnych form zajęć pozalekcyjnych, skierowny do dzieci, młodzieży oraz ich opiekunów. Na cykl prowadzonych zajęć składają się zarówno projekcje filmowe z prelekcją, warsztaty medialne, społeczne jak i gry oraz zabawy dla przedszkolaków. Celem realizacji programu jest wzrost wrażliwości społecznej i kompetencji medialnych uczestników.

Scenariusze prowadzonych zajęć są zgodne z podstawą programową takich przedmiotów jak:

 • język polski
 • wiedza o kulturze
 • wiedza społeczeństwie
 • etyka
 • wychowanie do życia w rodzinie

Zawartość merytoryczna programu jest sprawdzona przez Centralny Gabinet Edukacji Filmowej oraz Radę Programową, w skład której wchodzą nauczyciele, wykładowcy akademiccy, edukatorzy, psycholodzy, psychoterapeuci i filmoznawcy. Program posiada certyfikat Filmoteki Narodowej. i jest objęty patronatem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. W 2013 roku otrzymał nagrodę PISF w kategorii Edukacja Młodego Widza.

Program realizowany jest w cyklu trwającym cały rok szkolny i zapisy na zajęcia prowadzone są przez cały rok, przy czym na zajęcia październikowe należy zgłosić grupę do 15 września.

Do pobrania:

Kontakt:
Grzegorz Drygała, tel. 608 364 020; 32 733 88 15, e-mail: grzegorz.drygala@palac.art.pl FAX 32 733 87 87

Więcej informacji o programie, karta zgłoszenia oraz cennik zajęć znajdą państwo TUTAJ

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tajniki muzyki

Tajniki muzyki to program edukacyjny realizowany przez Pałac Kultury Zagłębia od 2015 roku. Jego głównym celem jest popularyzacja wiedzy o muzyce wśród uczniów szkół podstawowych. Jest doskonałym uzupełnieniem i rozszerzeniem szkolnego programu edukacji muzycznej. Rozbudza zainteresowania, wrażliwość i potrzebę kontaktu z muzyką. Tematyka i formy realizowanych zajęć przygotowują również młodych odbiorców do udziału w wydarzeniach artystycznych takich jak koncerty, gale, recitale.

Zajęcia są opracowane i prowadzone przez profesjonalnych muzyków i pedagogów związanych z Filharmonią Śląską.

W roku szkolnym 2016/2017 w programie wzięło udział 6302 uczestników. Odbyły się:

 • 74 koncerty kameralne
 • 4 koncerty symfoniczne
 • 19 warsztatów muzycznych

 

Program Tajniki muzyki jest stale rozwijany i poszerzany o nowe formy kontaktu z muzyką. W nowym sezonie edukacyjnym zapraszamy nie tylko dzieci ale również ich rodziców i opiekunów. Cykl kameralnych i symfonicznych koncertów rodzinnych jest propozycją na wspólne spędzanie czasu i zgłębianie tajników muzyki w gronie rodziny i przyjaciół.

Program Tajniki muzyki obejmuje:

 • warsztaty muzyczne
 • kameralne koncerty umuzykalniające
 • koncerty symfoniczne
 • koncerty rodzinne

Katalog Tajników muzyki 2017/2018

Dodatkowe informacje, terminy spotkań, zapisy, kontakt:
Edyta Piekoszewska, tel. 32 733 88 15; 608 334 224, e-mail: edyta.piekoszewska@palac.art.pl

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ogarnij teatr!

Zapraszamy na nowy cykl warsztatów, adresowany do uczniów klas I-VII szkół podstawowych, który pomaga kształcić młodych świadomych widzów, a w przyszłości może także aktorów, reżyserów i scenografów teatralnych. Składa się na niego dziewięć dwugodzinnych warsztatów, podczas których uczestnicy poznają nie tylko teatr zza kulisami oraz tajniki pracy aktora, scenografa czy choreografa, ale także teatralny savoir-vivre. Głównym założeniem projektu jest wychowanie widza, który poza wiedzą, jak zachować się w teatrze, ma umiejętności czytania teatru jako sztuki.

Tematy spotkań:

 • październik 2017 Teatr - co to za miejsce?
 • listopad 2017 Aktor - kim jest człowiek po drugiej stronie kurtyny.
 • grudzień 2017 Reżyser - co robi człowiek, którego nie widać na scenie?
 • styczeń 2018 Scenografia - co znaczy w teatrze kolor, materiał, rekwizyt
 • luty 2018 Dramat - skąd biorą się słowa na scenie?
 • marzec 2018 Głos - jaką odgrywa rolę w pracy aktora?
 • kwiecień 2018 Choreografia - co można powiedzieć tańcem
 • maj 2018 Ruch - jak działa ciało na scenie?
 • czerwiec 2018 Przedmiot - czym może się stać na scenie?

Czas trwania zajęć: 2 godziny
Koszt uczestnictwa: 5 zł od osoby/spotkanie
Liczba uczestników: 30 osób

Dodatkowe informacje, terminy spotkań, zapisy, kontakt:
Weronika Kolbiarz, tel. 602 436 735, e-mail: weronika.kolbiarz@palac.art.pl

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Warsztaty edukacji twórczej "Ze Sztuką na TY"

Pałac Kultury Zagłębia zaprasza w nowym sezonie kulturalnym 2017/2018 do udziału w zajęciach warsztatowych i akcjach plastycznych. Ideą spotkań edukacyjnych jest ułatwienie dostępu do zjawisk kulturowych i uczestnictwo w działaniach twórczych. Wszystkie formy działalności plastycznej objęte są patronatem Polskiego Komitetu Międzynarodowego Stowarzyszenia Wychowania przez Sztukę InSEA.

Prowadzimy warsztaty ceramiczne, zdobnicze, szkła artystycznego, grafikę, malarstwo dawne oraz kaligrafię i iluminiatorstwo. Zajęcia są przeznaczone dla różnych grup wiekowych od lat 3 do seniorów.

Koszt warsztatów: od 10 zł do 15 zł, w zależności od warsztatów i zużycia materiałów

Kontakt: Sylwia Nowak, tel. 32 733 88 11, 606 877 785, sylwia.nowak@palac.art.pl

Więcej informacji o warsztatach: TUTAJ

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Lektury (od) nowa: nowy cykl warsztatów

Zapraszamy na cykl warsztatów, adresowany do uczniów szkół średnich, zatytułowany „Lektury (od)nowa”. Celem przedsięwzięcia jest uzupełnienie szkolnej wykładni uznanych arcydzieł o nowe konteksty interpretacyjne. W trakcie zajęć uczestnicy spotkań będą mogli zapoznać się z różnymi metodami badania literatury, pogłębiać umiejętność czytania i analizowania tekstów. Jest to propozycja bezcenna, szczególnie dla tych, którzy rozważają pisanie matury w trybie rozszerzonym i zastanawiają się nad podjęciem studiów na kierunkach humanistycznych. Zaprowadźcie do nas swoją klasę, a gwarantujemy że nuda towarzysząca obowiązkowej lekturze rozproszy się jak poranna mgła. Zapisy już od 1 września!

Tematy spotkań:

 • październik: Zakochany biznesmen. Lalka Bolesław Prus
 • listopad: W poszukiwaniu zapomnianej winy. Proces Franz Kafka
 • grudzień: Mdłości i wygnanie w ciało. Ferdydurke Witold Gombrowicz

Czas trwania zajęć: 1 godz. 30 min. Uczestnictwo w warsztatach jest bezpłatne

Dodatkowe informacje, terminy spotkań, zapisy, kontakt:
Grzegorz Marcinkowski, tel. 604 735 221, e-mail: g.marcinkowski@palc.art.pl

Zajęcia prowadzi dr nauk humanistycznych Grzegorz Marcinkowski

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Inspirowani Pałacem

Pałac Kultury Zagłębia to budynek zachwycający swoim przepychem i pobudzający wyobraźnię wielością form, na co dzień niezauważanych lub pomijanych. Na warsztatach, połączonych ze zwiedzaniem pałacu, pragniemy zwrócić uwagę najmłodszego widza na różne formy takie jak gipsowa sztukateria na sufitach, ręcznie malowane kafle w Sali Agora czy przeplatające się elementy drewna i marmuru. Warsztaty mają na celu uwrażliwienie młodego człowieka na piękno otaczającego nas świata, rozwinięcie umiejętności obserwacji i koncentracji na detalu. Na warsztatach dzieci będą miały możliwość ćwiczenia różnych metod plastycznych począwszy od malowania na szkle, poprzez enkaustyczne rysunki, aż po odlewy gipsowe. Każdy warsztat koncentruje się na jednym aspekcie. Istnieje możliwość zapisania grupy na różne warsztaty. Każdy warsztat dopasowany jest do poziomu i wieku grupy.

Ilość miejsc i terminów ograniczona.
Dzień tygodnia - środa (termin należy ustalić z prowadzącym, obowiązują zapisy)
Koszt warsztatów - 10 zł od dziecka, opiekunowie bezpłatnie

Warsztaty do wyboru:

 • Agora - miasto malowane na szkle
 • Smoki - gipsowe formy
 • Sensoplastyczny miszmasz
 • Wychowanie dla kultury, czyli savoir-vivre w życiu publicznym. O zasadach zachowania w sposób miły i wesoły
 • W marmurze - zajęcia w oparciu o podstawy enkaustyki
 • W drewnie - zajęcia z wykorzystaniem materiałów drewnianych
 • Tkanina - teatr lalek

Dodatkowe informacje, terminy spotkań, zapisy, kontakt:
Maja Szwedzińska, tel. 695 416 716; 32 733 88 27, e-mail: maja.szwedzinska@palac.art.pl