Relacje

Nagroda dla Sylwii Nowak

Autor: Olaf Otwinowski

Dzisiejszego dnia, przed Sesją Rady Miejskiej w Dąbrowie Górniczej, odbyło się wręczenie nagród za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury, które przyznawane są przez Prezydenta Miasta - Zbigniewa Podrazę.

Nagrodę za szczególne osiągnięcie o zasięgu międzynarodowym otrzymała, związana od lat z Pałacem Kultury Zagłębia, Sylwia Nowak za Ogólnopolski Konkurs Siedem Grzechów Głównych, którego X edycja odbędzie się w przyszłym roku. Konkurs łączy ze sobą techniki plastyczne oraz poezję, za pomocą których uczestnicy ukazują oblicza grzechu. Konkurs realizowany jest przez Pałac Kultury Zagłębia, we współpracy z Bazyliką NMP Anielskiej, Wydziałem Katechetycznym Diecezji Sosnowieckiej, Miejską Biblioteką Publiczną w Dąbrowie Górniczej, Uniwersytetem Śląskim w Katowicach (Instytut Języka Polskiego). Od pierwszej edycji konkurs został objęty patronatem honorowym ks. Biskupa Grzegorza Kaszaka i Prezydenta Miasta Zbigniewa Podrazę. To szczególne wyróżnienie, bo Sylwia Nowak jest także instruktorem oraz opiekunem pałacowej Pracowni Plastycznej, a jej zajęcia cieszą się niezwykłą popularnością wśród mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego.

Nagrodę otrzymał również duet fortepianowy Dombrova Piano Duo, czyli Łukasz Szubski i Krzysztof Włodarczyk, za całokształt działalności i sukcesy międzynarodowe. Obu panów do nagrody zgłosił Pałac Kultury Zagłębia, który współpracuje z duetem m.in. przy wydarzeniach dla młodych odbiorców. Na liście odznaczonych znalazł się również Dariusz Nowak - fotograf, który rocznie zbiera imponującą kolekcję zdjęć z terenu Dąbrowy Górniczej (nawet do 30 tys. zdjęć!). Dokumentuje życie codzienne mieszkańców, wydarzenia społeczme. sportowe, polityczne, religijne, kulturalne - możemy przeczytać na oficjalnej stronie miasta. Jak nietrudno się domyślić, Dariusz Nowak często gości w progach Pałacu Kultury Zagłębia.

dodatkowe źródła: dabrowa-gornicza.pl