Repertuar

Na kawie z Emilią Krakowską

Autor: Edyta Piekoszewska

Gościem wczorajszego spotkania z cyklu „Salon kultury. Kawa z Gwiazdą”, była dama polskiej sceny teatralnej i filmowej – pani Emilia Krakowska. Spotkanie odbyło się w Sali kameralnej PKZ, w niezwykle sympatycznej atmosferze, głównie za sprawą samej gwiazdy, która poczęstowała uczestników wydarzenia ciastem, przywiezionym specjalnie na tę okazję.

Publiczność mogła usłyszeć nie tylko o przebiegu kariery i pasjach pani Emilii, lecz także o tym co według niej samej jest najważniejsze w życiu. Dominującym tematem dyskusji z publicznością, było wcielenie się przez artystkę w rolę Jagny, w ekranizacji powieści „Chłopi” oraz wartości jakie przekazuje dzieło Władysława Reymonta. Mało kto wie, że pani Emilia musiała toczyć bój o rolę Jagny z kilkoma innymi aktorkami. Nasz gość podkreślał również, jak ważne jest zachowanie polskich tradycji ludowych we współczesnym świecie. Publiczność miała jak zwykle wiele pytań, jedno z nich dotyczyło pięknego warkocza Jagienki, który jak się okazało nie tylko był naturalny, ale i stanowił atut pani Emilii, przy ubieganiu się o miejsce w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie.

Niespodzianką dla aktorki były jej fotografie sprzed lat, zrobione podczas jednej z wizyt w Dąbrowie Górniczej, które wręczyły osoby z widowni. Gwiazda odwdzięczyła się uczestnikom robiąc sobie wspólne zdjęcia z wielbicielami i rozdając autografy na zakończenie Salonu Kultury.

Sponsorem głównym cyklu „Salon kultury. Kawa z Gwiazdą” jest

Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. jest spółką strategiczną dla polskiej gospodarki, odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego oraz zarządzanie najważniejszymi gazociągami w Polsce. W chwili obecnej spółka rozpoczyna realizację strategicznego gazociągu wysokiego ciśnienia relacji Tworóg – Tworzeń.

Komisja Europejska w październiku 2013 roku przyznała inwestycji  status „Projektu o znaczeniu wspólnotowym”. Więcej informacji o inwestycji i znaczeniu statusu PCI dla rozwoju infrastruktury przesyłu gazu znajduje się na stronie internetowej GAZ-SYSTEM S.A.

Tekst: Olaf Otwinowski
Zdjęcia: Mateusz Makselon