Relacje

Muzyczny portret poety

Autor: Olaf Otwinowski

Wczoraj tj. 23 stycznia na deskach dużej sceny Pałacu Kultury Zagłębia odbył się niezwykły koncert. Koncert, który zapoczątkował cykl Scena/anecS, który znosi bariery między publicznością, a artystą. Na deskach sceny, a dokładnie w scenicznym aneksie zasiadła widownia oraz Jarosław Cyba, który wykonał program zatytułowany Jacek Kaczmarski. Portret Poety.

Był to czwarty z kolei koncert Jarka Cyby z repertuarem słynnego barda Jacka Kaczmarskiego. Utworom towarzyszyła opowieść o niezwykłym życiu poety, którego piosenki stały się symbolami wolności, choć on sam nigdy tego nie chciał. Publiczność zasiadła na deskach PKZ. Za jej plecami znajowała się kurtyna, a przed nią mały podest, na którym występował artysta, otoczony ledowymi świecami. Cały koncert odbył się w niezwykłej, intymnej atmosferze, którą chwilami przecinała - niczym niewidzialny nóż - moc przekazu, jaką niosą ze sobą dzieła Kaczmarskiego. Przez ponad godzinę wśród widzów panowała całkowita cisza. Ta sama cisza wybrzmiała na koniec, gdy Jarek Cyba zszedł ze sceny w mroku, poczas trwającej piosenki Mury. Dopiero, gdy światła sceniczne ponownie rozjaśniły przestrzeń, można było usłyszeć gromkie brawa i zobaczyć łzy wzruszenia u części osób, które postanowiły wziąć udział w wydarzeniu. Był to niezwykły wieczór...

Kolejny koncert cyklu Scena/anecS przyniesie ze sobą covery największych legend rocka, a wykona je dla Państwa - na fortepianie - Łukasz Szubski w projecie Szubski Piano Cover, na który już dziś zapraszamy.

Fot. Marek Wesołowski