Relacje

Mury zostały zburzone

Autor: Olaf Otwinowski

W przeddzień 30. rocznicy pierwszych wolnych wyborów, 3 czerwca o 19:00, odbył się spektakl muzyczny w wykonaniu pracowników Pałacu Kultury Zagłębia pt.: Dom murem podzielony w reżyserii Jarosława Cyby z inicjatywy Mariusza Tarnowskiego.

Anita Lorek, Agnieszka Janicka-Kwiecień, Kalina Bałdys, Magdalena Koziak, Jarosław Cyba, Olaf Otwinowski i Grzegorz Marcinkowski zabrali publiczność w podróż do czasów PRL, czasów gdy ludzie marzyli o wolności. To pragnienie wolności wyrażali również poprzez muzykę, dlatego na scenie Sali Teatralnej można było usłyszeć utwory m.in. zespołów Dżem, Tilt, Perfect, Chłopcy z placu broni, Republika, a nawet Czesława Niemena. Głównym założeniem spektaklu było przypomnienie dawnych czasów, a jego przesłaniem hasło: nie chcemy, by polskie społeczeństwo było dzielone murem! Na scenie wraz z artystami-amatorami zasiadła publiczność, która również stała się częścią przedstawienia. Wśród widowni można było znaleźć osoby w różnym wieku, które nie wiedziały czego mogą się spodziewać, pomimo tego, gdy zabrzmiała ostatnia piosenka każda z tych osób zerwała się z miejsca, by nagrodzić pracowników PKZ zaangażowanych w projekt.

Po spektaklu na wydarzeniu opublikowanym na Facebooku pojawiły się m.in. komentarze:

To było niesamowite! Z trudem powstrzymywałam łzy wzruszenia! I w życiu nie uwierzę, że wystąpili amatorzy. Brawo! Brawo! Brawo!

Powiedzieć, że to było wyjątkowe przeżycie to tak, jakby nic nie powiedzieć. Jesteście mistrzami. Dzięki za wspaniałą muzyczną podróż po historii.

Coś przefantastycznego! Spodziewałam się czegoś wyjątkowego, ale to co się wydarzyło to istny SZTOS! Klasa sama w sobie! Bezkonkurencyjny zespół utalentowanych ludzi, którzy kokieteryjnie zawsze chowają się pod „amatorszczyzną”. A ja Waszą amatorszczyznę uwielbiam! Standing ovation! Chapeau bas! BRAVOOOO!!!  

Fot. Marek Wesołowski