Repertuar

Lato w Teatrze - Zwierzaki Sceniczne (półkolonie teatralne)

Autor: Olaf Otwinowski

Od 26 lipca do 7 sierpnia zapraszamy dzieciaki w wieku 7-13 lat na teatralną przygodę w sercu miasta! Zwierzaki Sceniczne to półkolonie teatralne Pałacu Kultury Zagłębia przygotowane w ramach programu Lato w Teatrze, realizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

O warsztatach
Wszyscy kochają zwierzęta. A czasami zwierzęta są w nas samych. Niektóre są odważne i przebojowe, inne niespokojne lub rozdrażnione, a jeszcze inne chowają się przed światem w norkach. Na warsztatach spotkamy różne zwierzęta i dowiemy się, jak je oswoić, jak z nimi rozmawiać i jak o nie dbać.

Podczas cyklu spotkań dzieci poznają nie tylko teatralny warsztat, ale będą też pracować nad okazywaniem uczuć i przyjazną komunikacją z rówieśnikami. Nauczą się snuć pasjonujące opowieści i improwizować. Nasi doświadczeni instruktorzy wykorzystają na zajęciach m.in. bajkoterapię, pedagogikę cyrku i sięgną po liczne techniki plastyczne, teatralne i kabaretowe. Wspólnie będziemy też grać na djembe i tworzyć artystyczne dzieła.

Warsztaty bezpośrednio wpłyną na rozwinięcie kompetencji artystycznych, kulturowych i społecznych uczestników. Przekrojowe i interdyscyplinarne działania uwrażliwią na sztukę oraz pokażą nowe wartości i wzorce. Dzieci na każdym etapie będą się wzajemnie wspierać, a tym samym nauczą się okazywać empatię i wzmocnią poczucie własnej wartości.

Teatralna Gra Miejska Osada DG
Mniejsze i większe zwierzaki sceniczne zapraszają na wyjątkową grę miejską i teatralną, fascynującą rozgrywkę międzypokoleniową dziejącą się w przestrzeni Dąbrowy Górniczej. W sobotę 7 sierpnia o godz. 13:00 Plac Wolności w Dąbrowie Górniczej stanie się planszą fabularnej gry miejskiej pt. "Osada DG". Udział w grze jest bezpłatny - zachęcamy do rezerwacji miejsc (informacje poniżej).

Uczestnicy gry przeniosą się w przyszłość, do drugiej połowy XXI w. W wyniku niezbadanych dotąd anomalii, związanych z gwałtownymi zmianami klimatycznymi, niedoborami wody oraz pogorszeniem się warunków środowiskowych – na świecie pojawili się "zwierzoludzie", istoty będące skrzyżowaniem człowieka z różnymi gatunkami zwierząt.

Wyobraźmy sobie teraz, że – zupełnie niechcący – odkryliśmy Osadę DG i znaleźliśmy pośród niej zwierzopodobnych mieszkańców! Czy będziemy mieć odwagę, aby udzielić im pomocy w razie potrzeby, nie zważając na ich wygląd i nieprzewidywalne zachowania? A może wspólnie uda nam się poprawić stan naszej planety?

Wstęp wolny, prosimy o rezerwacje miejsc dla grup (od 2 do 5 osób): latowteatrze@palac.art.pl lub pod nr tel. 695 416 721.

REGULAMIN
ZGODA - OSOBY NIEPEŁNOLETNIE
KARTA ZGŁOSZENIA DRUŻYNY

O programie
Lato w Teatrze to program Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, realizowany ze środków Ministerstwa Kultury,  Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Jego celem jest popularyzowanie pedagogiki teatralnej. Program składa się z konkursu grantowego na realizację dwutygodniowych warsztatów artystycznych dla dzieci i młodzieży, szkoleń z zakresu pedagogiki teatru oraz artystyczno-edukacyjnych projektów objazdowych w namiocie cyrkowym. W aktualnej 14. edycji programu dofinansowanie otrzymało 41 ośrodków z całej Polski – 16 organizacji pozarządowych i 25 samorządowych instytucji kultury.  Autorskie warsztaty przygotowywane przez pedagogów i artystów są dla dzieci i młodzieży szansą na poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze wyrażenie siebie i zabawę teatrem.