Relacje

Lalka - czyli pierwsza Lektura (od)nowa

Autor: Olaf Otwinowski

Dzisiaj w Pałacu Kultury Zagłębia, w Sali Agora odbyły się pierwsze warsztaty z cyklu "Lektury (od)nowa". Gościliśmy uczniów z Zespołu Szkół Technicznych w Dąbrowie Górniczej, z którymi rozwiązywaliśmy tajemnice "Lalki" Bolesława Prusa. Dlaczego Wokulski zakochał się w Łęckiej? Czy było to do uniknięcia? Czy w miłości zawsze skazani jesteśmy na idealizacje i obrazy? Te i inne kwestie zgłębialiśmy podczas zajęć.

"Lektury (od)nowa" są nowatorskim programem edukacyjnym, w ramach którego stawiamy sobie za cel przewietrzenie klasyki oraz wzbogacenie szkolnej wykładni arcydzieł. Chcemy sprawić, aby teksty które wydają nam się anachroniczne, nabrały drugiego życia. Po październiku, który u nas jest miesiącem "Lalki", na warsztat weźmiemy "Proces" Franza Kafki, a w grudniu "Ferdydurke" Witolda Gombrowicza.

Zapraszamy nauczycieli do zgłaszania się i przyprowadzania klas na nasze zajęcia. To bezcenna propozycja szczególnie dla tych, którym wizja matury odbiera nocny sen i dla których obowiązkowy kanon jawi się jako stos przestarzałych i niezrozumiałych tomów, przytłaczających swoją objętością. Dzięki nam lektura stanie się prawdziwą przygodą.