Aktualności

Kolejny weekend z Festiwalem Spisaka!

Autor: Olaf Otwinowski

To był wyjątkowy weekend z II Międzynarodowym Festiwalem im. Michała Spisaka, który rozpoczął się 16 września od spektaklu teatralnego i premiery online Koncertu na fagot i orkiestrę Michała Spisaka, a zakończył na niezwykłym wieczorze literacko-muzycznym „Kochani Moi!”.

Dla festiwalowych widzów weekend rozpoczął się w piątek o 18:00 – wtedy to dąbrowscy uczniowie oraz ich pedagodzy zaprezentowali spektakl oparty na życiorysie Michała Spisaka pt. „Teatralne Concertino – Fakty i Zmyślenia” w reżyserii Ewy Pawik i z muzyką Zbigniewa Lemańskiego na scenie Pałacu Kultury Zagłębia. Artyści przybliżyli pałacowej publiczności historię dąbrowskiego kompozytora, za co otrzymali olbrzymie brawa.

Tego samego dnia o 19:00 na YouTube premierowo pojawił się Koncert na fagot i orkiestrę Michała Spisaka w wykonaniu francuskiej fagocistki Sophie Dervaux z towarzyszeniem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach pod batutą Jurka Dybała. W nagraniu koncertu wzięli udział nie tylko laureaci i uczestnicy Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka, ale także jego jurorzy. Materiał wideo do obejrzenia TUTAJ.

Wydarzeniem, które zakończyło weekend z festiwalem, był wieczór muzyczno-literacki „Kochani Moi!”. Widzowie zasiedli na głównej scenie PKZ, by poznać treść listów Michała Spisaka do swoich muzycznych przyjaciół m.in. Grażyny Bacewicz, Wojciecha Kilara czy Henryka Mikołaja Góreckiego w wykonaniu aktora Zbigniewa Zamachowskiego, a wszystko to w muzycznej oprawie sopranistki Ewy Biegas, pianisty Grzegorza Biegasa i zespołu Airis String Quartet.

Partnerem wydarzenia „Kochani Moi!” była Metropolia GZM.