Repertuar

Klasyka nad wodą

Autor: Edyta Piekoszewska

Plaża, drzewa, zachód słońca, którego ostatnie promienie odbijają się w tafli jeziora Pogoria III i muzyka niesiona wodą spod dąbrowskiego molo. Nic więcej nie potrzeba do romantycznego, letniego spaceru we dwoje lub relaksującej pauzy w treningu na świeżym powietrzu. W stworzeniu tej niezwykłej atmosfery pomogą trzy koncerty z cyklu „Klasyka nad wodą”.

Koncert 29 lipca (godz. 21.00) to specjalna okazja dla tych, którzy postanowili spędzać wakacje w miejskich pieleszach. Czując na twarzy wieczorną bryzę, wybierzemy się w „Muzyczne Podróże”. Za sterami muzycznego parostatku stanie kwartet instrumentalny Etnos Ensemble. Odwiedzimy Bałkany, brzegi Bajkału, francuskie Lazurowe Wybrzeże, polskie góry oraz dawny krakowski Kazimierz. Skoki po mapie Europy umożliwi nam twórczość Wojciecha Kilara, Gorana Bregovica i Konrada Merty. Jednym z punktów repertuarowych kwartetu będą także tradycyjne piosenki żydowskie.

Wieńczącym cykl „Klasyka nad wodą”, będzie koncert z projektem kolaboracji muzyków z Filharmonii Śląskiej i Akademii Muzycznej w Katowicach. Marcin Maślak & dankArt quartet w wykonaniu „The malachite recital” 26 sierpnia tradycyjnie 3 godziny przed północą. Połączenie klasycznych brzmień instrumentów smyczkowych z głębokimi barwami gitary klasycznej. Utwory z debiutanckiego albumu, nad którym patronat objęło miasto Dąbrowa Górnicza, inspirowane były minerałem, będącym symbolem harmonii i równowagi – w dwóch słowach wirtuozeria i klasyka.

W przypadku niesprzyjającej pogody, koncert zostanie przeniesiony do Sali Teatralnej Pałacu Kultury Zagłębia, gdzie obowiązywać będą bezpłatne wejściówki, dostępne przed każdym koncertem w Punkcie Informacyjnym PKZ lub online. Informacje na temat ewentualnej zmiany miejsca dostępne w dzień koncertu pod numerem telefonu:  608 200 457.

Współorganizatorem cyklu „Klasyka nad wodą” jest Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej, partnerem Instytucja Promocji i Upowszechniania Muzyki „Silesia”.

Sponsorem głównym cyklu „Klasyka nad wodą” jest Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A.

Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. jest spółką strategiczną dla polskiej gospodarki, odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego oraz zarządzanie najważniejszymi gazociągami w Polsce. W chwili obecnej spółka rozpoczyna realizację strategicznych gazociągów wysokiego ciśnienia relacji: Tworóg - Tworzeń i Pogórska Wola - Tworzeń.

Efektem projektowanych inwestycji będzie zwiększenie bezpieczeństwa i niezawodności przesyłu gazu ziemnego na terenie województw: śląskiego, małopolskiego i świętokrzyskiego. Ważną korzyścią dla gmin będą dodatkowe wpływy finansowe w postaci odprowadzanego corocznie przez inwestora podatku od nieruchomości w wysokości 2% wartości odcinka gazociągu zlokalizowanego na terenie danej gminy. Będzie to kwota regularnie wpływająca do budżetu gminy, którą można przeznaczyć na potrzeby mieszkańców i społeczności lokalnych.

Gazociągi relacji: Tworóg - Tworzeń i Pogórska Wola – Tworzeń będą stanowić ważny element Korytarza Gazowego Północ-Południe. Komisja Europejska w październiku 2013 roku przyznała inwestycjom  status „Projektu o znaczeniu wspólnotowym” („Project of Common Interest”). Więcej informacji o inwestycjach i znaczeniu statusu PCI dla rozwoju infrastruktury przesyłu gazu znajduje się zakładkach oraz w broszurze poświęconej projektom PCI zamieszczonych na stronie internetowej  GAZ-SYSTEM S.A.

Inwestycje GAZ-SYSTEM S.A. są prowadzone z zastosowaniem nowoczesnych technologii i systemów zabezpieczeń oraz z poszanowaniem środowiska naturalnego i praw wszystkich interesariuszy.