Relacje

Kino KADR w sezonie 2017/2018

Autor: Iga Długokęcka

Wakacje to czas odpoczynku i... raportów. Ostatnio podsumowaliśmy działalność KinoSzkoły w edycji 2017/2018, teraz przyszedł czas na przypomnienie sobie jakie inne wydarzenia towarzyszyły nam w kinie KADR w tym sezonie.

Od września 2017 r. do czerwca 2018 r. wyświetliliśmy 700 seansów, a w fotelach zasiadło aż 20 tyś. widzów. Na ekranie pojawiło się kino europejskie (40%), polskie (30%) oraz orientalne, wraz z filmami z USA i Rosji (pozostałe 30%). Zgodnie z naszym kameralnym charakterem, niemal 30% wszystkich produkcji to filmy klasyfikowane jako studyjne. Ponadto KADR zapanował też w Sali Teatralnej PKZ dzięki nowemu projektorowi cyfrowemu i innym technologicznym nowinkom.

Nie ominęły nas liczne festiwale i pokazy, wśród nich m.in.: Festiwal Kino Dzieci, 8. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych HumanDOC, 11. GrandOFF, Oscarowe Kadry, Wiosna Filmów i Weekend z Millenium Docs Agains Gravity 2018. Do tego wyjątkowy Bajkowy Dzień Dziecka z prezentacją dawnych animacji dla dzieci w formie wieczorynki oraz seanse pod chmurką, czyli Letnie Kino Plenerowe (edycja LKP 2018 tuż-tuż!).

Wspomnieliśmy już o programie KinoSzkoła, ale oprócz niego prężnie działa przy pałacu także Amatorski Klub Filmowy Zagłębie pod opieką Jarosława Cyby, który prowadzi warsztaty filmowe. Niektórzy znają go też na pewno z Regionalnego Konkursu Filmowego Mój pomysł na film, gdzie służy pomocą merytoryczną. Skoro już o tym mowa - 4. edycja RKF Mój pomysł na film właśnie trwa, a zgłoszenia przyjmowane są do 15 października.

Ten sezon na długo pozostanie w naszej pamięci. 16 października 2017 r. świętowaliśmy 10. urodziny kina KADR, a w ramach obchodów odbyły się m.in. spotkania, transmisje spektakli i projekcje z muzyką na żywo. W towarzystwie tortu i jubileuszowych gadżetów, przez historię kina poprowadził jego opiekun - Grzegorz Drygała.

Co dalej? Jesienią na kinomanów będzie czekać nowy repertuar, festiwale i powrót spotkań podróżniczych. Jak zawsze znajdzie się coś dla dużych i coś dla małych widzów, a tymczasem zapraszamy na leżaki Letniego Kina Plenerowego do Fabryki Pełnej Życia.