Aktualności

Już dziś inauguracja 11. Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka

Autor: Olaf Otwinowski

Już dziś o godzinie 18:00 w Sali Teatralnej Pałacu Kultury Zagłębia odbędzie się koncert, który rozpocznie 11. Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej. Młodzi instrumentaliści z całego świata będą rywalizować w specjalnościach skrzypce, altówka i obój, lecz tylko dziewięciu najlepszych otrzyma nagrodę oraz statuetkę dąbrowskiego kompozytora i stanie się młodym mistrzem instrumentu!

Polska, Japonia, Stany Zjednoczone, Anglia, Niemcy, Korea, Czechy – to tylko nieliczne kraje, z których pochodzą młodzi muzycy biorący udział w tegorocznym Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Michała Spisaka. Pomimo różnego pochodzenia łączy ich wspólna pasja i przynależność do wielkiego „narodu instrumentalistów”. 143 adeptów sztuki instrumentalnej, którzy nie przekroczyli 30. roku życia, rywalizować będzie w murach PKZ o nagrody i otwarcie drzwi do międzynarodowej kariery. Jednak zanim uczestnicy konkursu staną w szranki musi nastąpić uroczyste otwarcie. Tradycyjnie 14 września, w urodziny Michała Spisaka, odbędzie się koncert inauguracyjny, podczas którego wystąpią Anna Górecka oraz Aleksander Kobus z towarzyszeniem katowickiej NOSPR pod batutą Boon Hua Liena. 

Prawdziwa rywalizacja rozpocznie się jutro - 15 września - pierwszym etapem przesłuchań konkursowych. Drugi etap potrwa do 19 września. Jurorzy wyłonią 12 najlepszych, którzy wystąpią w trzecim etapie. - Po raz pierwszy ostatni etap - finałowy - zrealizowany będzie w formie trzech wieczornych koncertów z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zabrzańskiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego. Finaliści zagrają w sali teatralnej pałacu. Wstęp dla publiczności jest bezpłatny - wystarczy odebrać w kasie PKZ bezpłatną miejscówkę - mówi rzecznik prasowy konkursu Agnieszka Nowok. Nowością w dzień inauguracji będzie również darmowy pokaz filmu Michał Spisak – Listy rozproszone autorstwa Wioletty Rotter-Kozery, który odbędzie się o 16:30 w Kinie KADR. Wszystkie etapy przesłuchań są otwarte dla publiczności i stanowią nie lada gratkę dla uczniów szkół muzycznych, wielbicieli muzyki instrumentalnej oraz wszystkich ciekawych przebiegu konkursu. Zwieńczeniem 11. Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka będzie koncert laureatów, który połączony będzie z galą rozdania nagród. Darmowe wejściówki na koncerty finałowe dostępne są jeszcze w internetowym systemie sprzedaży biletów oraz Kasie PKZ. Więcej informacji na www.spisakkonkurs.pl.