Relacje

Jeśli wakacje, to tylko artystyczne!

Autor: Magdalena Koziak

Wyczekiwane przez cały rok wakacje trwają. Żeby spędzić ten czas twórczo i kreatywnie Pałac Kultury Zagłębia przygotował dla dzieciaków Artystyczne Wakacje, które cieszą się dużą popularnością.

W Klubie Osiedlowym Zodiak od pierwszego dnia było aktywnie, rekreacyjnie i sportowo. Nad jeziorem Pogoria III dzieci integrowały się podczas gier i zabaw sportowych. Drugi dzień upłynął odkrywczo i konstruktywnie w Chorzowskim Parku Etnograficznym, gdzie dzieci podziwiały zgromadzone zabytki budownictwa ludowego, pochodzące z pięciu podregionów Górnego Śląska oraz regionu Zagłębia Dąbrowskiego. Mogły zobaczyć jak wyglądały dawniej wnętrza chat, z jakich sprzętów korzystano w domach, szkołach, sklepach, a wizytę zakończyły warsztaty filcowania. Następnie uczestnicy wybrali się do ZOO. Trzeci dzień spędzono na grach i zabawach w klubie, następnie była wycieczka do kina Helios. Kolejny dzień to wyprawa do Zabrza do Kopalni Guido i Sztolni Królowej Luizy. Przewodnik oprowadził dzieci po wyrobiskach dawnej sztolni i ciekawie opowiedział jej historię, pokazując olbrzymie maszyny górnicze i zapoznając ze śląską gwarą. W parku otaczającym kopalnię znajduje się edukacyjny plac zabaw, na którym dzieci mogły poznać zagadnienia związane z żywiołami, technikami wydobywania węgla i energią w przyrodzie. Tydzień akcji zakończyły rozgrywki w szachy i rzeźba zwierzaków z gliny oraz wizyta w obserwatorium astronomicznym przy Szkole Podstawowej nr 13.

Świetlice w Okradzionowie, Rudach i Kuźniczce Nowej przygotowały dla dzieci wycieczkę do Mirowa i Bobolic. Dzieci uczestniczyły też w warsztatach teatralnych połączonych ze spektaklem, grały w kręgle, spacerowały w pobliżu rzeki Białki i uczestniczyły w zajęciach plastycznych i manulanych.

Przed nami kolejne tygodnie Artystycznych Wakacji i moc letnich atrakcji w placówkach PKZ.