Galeria

Igrzyska uważamy za otwarte!

Autor: Olaf Otwinowski

Wczoraj w Galerii Sztuki PKZ otwarto Igrzyska! Bo taką właśnie nazwę nosi wystawa malarstwa Karola Gawrońskiego - absolwenta ASP w Katowicach!

Bartosz Zaskórski (kurator wystawy) mówi o pracach Karola Gawrońskiego:

Na pracach Karola Gawrońskiego rozgrywają się igrzyska. Mogą to być igrzyska śmierci lub codzienności. Albo jeszcze coś zupełnie innego. Czymkolwiek są, widzimy rozmaitych sportowców: część to piłkarze, część natomiast nie ma kończyn, więc nie mogą być piłkarzami. Niektórzy z tych posiadających ręce oraz nogi występują w zbrojach płytowych z naniesionymi znakami firmowymi. Napierśnik świetnie nadaje się do eksponowania przekazu reklamowego. Inni to zwyczajne mutanty, potencjalnie niezwykle groźne, ponieważ wiecznie zdenerwowane. Nie ulega wątpliwości, że szykuje się coś strasznego. Tłum tego oczekuje, zagrzewa zawodników do najgorszych czynów. Na pewno możemy spodziewać się jatki w trakcie której wybuchnie panika, a tłum obserwatorów, który jeszcze niedawno domagał się krwi, sam zacznie zabijać - tratując najsłabszych. 

Żyły pulsują na skroniach sportowców. Muskularne męskie ciała są gotowe do konkurowania. Wiedzą, że sport to zdrowie, a konkurencja jest tym, co robić trzeba, chociaż nie zawsze wiadomo po co. Będą walczyć o pozycję w stadzie. Walczą o nagrodę, prawdopodobnie o nieświeżą kaszankę, wczasy na nadmuchiwanej atrapie wyspy tropikalnej, wizytę w spa z pijawkami i glutossawkami albo o coś równie niedorzecznego – nie wygląda na to, żeby wygrana miała cokolwiek zmienić w ich dobiegającej końca młodości. Mimo to zamierzają walczyć do ostatniej kropli krwi. Przygląda im się tłum szarych twarzy, ludzi z głębokimi traumami, chorowitych, w jakiś sposób niesprawnych, którzy nie zdecydowali się konkurować, walczyć o pozycję.

Nad tym krajobrazem unosi się niezdrowe powietrze. W powietrzu lata czarne ptactwo. Prawdopodobnie zwyczajne ścierwojady, czekają na pierwszego trupa. Jeszcze wyżej, gdzieś w stratosferze wisi ogromna głowa. Nie wiadomo skąd się wzięła i jaki jest jej cel. Wiemy tylko tyle, że jest bezdennie głupia.

Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających w godzinach otwarcia pałacowej galerii tj. od wtorku do piątku w godzinach 12:00-19:30 oraz w weekendy na godzinę przed planowanym wydarzeniem repertuarowym. Wstęp jest bezpłatny, a każdy kto odwiedzi pałacową galerię może pobrać darmową pocztówkę autorstwa Karola Gawrońskiego z wizerunkiem Pałacu Kultury Zagłębia oraz specjalną broszurę, która po rozłożeniu tworzy mapkę wystawy z jednej strony, a z drugiej strony widnieje jeden z obrazów artysty w formie plakatu.

Fot. Marek Wesołowski