Repertuar

Hity w operze i więcej

Autor: Administrator

Nowy sezon kulturalny w naszym mieście zapowiada się bardzo ciekawie. Prócz festiwalu Zagłębiewood organizowanego w październiku i listopadzie, Pałac Kultury Zagłębia przewidział jeszcze dodatkowe atrakcje. 
W październiku na deskach sali teatralnej PKZ zawitają artyści z całej Polski. Czy muzyka klasyczna musi być aż tak poważna? Na te oraz inne pytania w swój oryginalny i dowcipny sposób odpowie nie kto inny, jak tylko Waldemar Malicki oraz jego Filharmonia Dowcipu. Jeden z najbardziej wszechstronnych pianistów polskich - solista, kameralista oraz improwizator wprowadzi muzykę klasyczną w XXI wiek. Największe hity operowe i symfoniczne zabrzmią niczym przeboje napisane dzisiaj, a grane przez ten jedyny na świecie, niezwykły zespół, stworzą wybuchową mieszankę emocjonalną. Bo jak można się nudzić przy samych przebojach. Zwłaszcza, że ich popularność nie maleje.  Od kilkuset lat. Koncert odbędzie się 19 października o godz. 18.00. Humor i muzyka na poziomie? Oczywiście najwyższym. 
Kiedy ucichną arie operowe a orkiestra powoli będzie już zamykać kufry z instrumentami, można śmiało zacząć planować wyjście na wyjątkowy spektakl „Obietnica Poranka” który  odbędzie się 26 października o godz. 19.00.  Głównym punktem spektaklu jest przedstawienie ciepłej, refleksyjnej ale i przepełnionej humorem relacji matka – syn. W spektaklu zagrają Anna Seniuk i Grzegorz Małecki (syn Anny Seniuk), to oni przedstawią nam własną wersję relacji rodzinnej tak, jak nikt inny by tego nie potrafił przedstawić. „Obietnica poranka” to przyjemność podwójna: jedna wynika ze śledzenia powikłanych losów bohaterów, druga z oglądania mistrzowskiej gry znakomitych i lubianych aktorów. Spektakl przygotowany został w związku z jubileuszem 45-lecia pracy artystycznej Anny Seniuk.
Dla spragnionych doznań bardziej tanecznych ale utrzymujących się w klimacie muzyki klasycznej, pozostaje jedna ale podwójna propozycja. St. Petersburg Festival Ballet zawita do Dąbrowy 28 października. Na deskach PKZ wystąpią artyści odsłaniający nam dwa wielkie tytuły baletowe: „Śpiącą Królewnę” (godz. 15.30) oraz „Jezioro Łabędzie” (godz. 20.00). Wspaniała muzyka autorstwa Piotra Czajkowskiego przeniesie nas w klimat baśni, snu i jaźni jednocześnie.
Oczywiście na tym repertuaru nie koniec. Sam listopad to dwa jubileusze: Miejskiej Orkiestry Dętej w Dąbrowie Górniczej oraz Jerzego Sojki, świetnego muzyka, aranżera i założyciela dąbrowskiej formacji Sojka Band. Dołóżmy do tego Andrzejki z Andrzejem, czyli koncert Andrzeja Rybińskiego i propozycje festiwalu Zagłębiewood. Nasuwa się natomiast pytanie? Po co telewizor? No właśnie…
To jeżeli chodzi o muzykę i wszystko co gra w duszy i na pięciolinii. Szykuje się natomiast również i propozycja spotkania autorskiego z Teresą Lipowską. 27 października o godz. 17.00 w kawiarence PKZ będzie można spotkać, porozmawiać a nawet i powspominać z Teresą Lipowską jej największe sceniczne sukcesy. Będzie można usłyszeć o rzeczach, które w pracy aktorskiej są na porządku dziennym a publiczność nie ma o nich większego pojęcia. Choć ostatnie lata obecności Teresy Lipowskiej w TV to głównie serialowa produkcja „M jak miłość”, to mało osób wie że prócz kariery na szklanym ekranie i na deskach wielu prestiżowych polskich teatrów, Teresa Lipowska wsławiła się również w polski dubbing, tak szanowany na całym świecie. Przez wiele lat również była związana z kabaretem Dudek a w tym roku mija 30. rocznica otrzymania Krzyżu Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski. O tych, i z całą pewnością innych ciekawostakch będzie można dowiedzieć się podczas poniedziałkowego spotkania.
Dodatkowe informacje na temat repertuaru, oraz innych atrakcji i propozycji Pałac Kultury Zagłębia znajdują się na palac.art.pl oraz pod nr tel. 32 733 88 00. Gorąco zapraszamy.